Ylang Ylang, jlang jalang

  • Ylang Ylang, jlang jalang
  • Ylang Ylang, jlang jalang
  • Ylang Ylang, jlang jalang
  • Ylang Ylang, jlang jalang
  • Ylang Ylang, jlang jalang
  • Ylang Ylang, jlang jalang
  • Ylang Ylang, jlang jalang

ylang ylang faydaları

Diyadinnet'te yayınlanan ylang ylang faydaları yazısı, sitemizde ylang ylang faydaları hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

Çok değerli Bitkilerden biri olan Ylang'ın Vatanı güneydoğu Asyadır.

İlk olarak ticari amaç ile Filipinler'de daha sonra da Endonezya'da yetiştirilmiştir.

Ardından Komor Adalarına getirilerek 1980'li yılların başlarına kadar (Komor Adaları çarpık turizm veyapılaşmadan etkilenene kadar) yüksek miktarlarda yetiştirilmiştir.

Bu coğrafyada diğer ülkelerde de yetiştirilen Ylang Ylang, Endonezya, Filipinler, Madagaskar ve Komor Adalarının yanısıra, halen ençok Çin'in Guangdong bölgesinde yetiştirilmekte.

Aromaterapinin vazgeçilmez Bitki yağlarından birisi olan Ylang Ylang, ülkemizde pek bilinmemesine karşın, aromaterapi uygulamalarının yaygın olduğu uzakdoğu ve batıda (Avrupa ve ABD) oldukça iyi tanınan değerli bir yağdır. Adı uzakdoğu dillerinde "Çiçeklerin çiçeği – Flower of Flowers' anlamına gelmektedir.

Ylang Ylang Yağı Su ya da buhar damıtımı ile elde edilir. Ylang Ylang'ın egzotik, çiçeksi ve tatlı bir aroması vardır. Rahatlatıcı ve dolaşım düzenleyici etkisi olduğu bilinir.

Ylang Ylang parfüm üretiminde yaygın olarak tercih edilir, limon, yasemin, bergamot, mimoza, gül gibi bir çok koku ile karıştırılmaya uyumludur.

Anti-depresan, afrodizyak, enfeksiyon önleyici, antiseptik, hipotansif, düzenleyici, sinirleri yatıştırıcı ve dolaşım sistemini uyarıcı etkileri bulunur.
Ylang Ylang'ın bilinen kullanım şekilleri :

Akne ve sivilcelere karşı, yağlı ciltler için,

Saç bakımı

Böcek ısırmalarına karşı,

Cilt tahrişlerine karşı,

Yüksek tansiyon,

Taşikardi,

Çarpıntı

es kaynaklı bozukluklar ve gerginlik halinde kullanılmaktadır

 

Bir cevap bırakın