Yeni yılda sağlık açısından yenilenin!

Yeni yılda sağlık açısından yenilenin!

Yeni yılın hayata dair yeni hedefler koyulan heyecan verici bir atmosfer sunduğunu belirten Dr. Sinan Akkurt, yeni yılda sağlık açısından yenilenme olanağı sunan pratik önerilerde bulundu. Akkurt, 2015 yılı için önce istediklerimizi keşfetmemiz, öncelikler listemizi hazırlamamız ve adımları atmamız gerektiğini hatırlatarak, sadece gelişmeleri hayal etmenin bile insana umut vereceğini söyledi.

Yeni yılda fırsat bu fırsat deyip, doğru yöne sapmanın elimizde olduğunu hatırlatan

Dr. Sinan Akkurt, yeni yılda hayatımıza sokacağımız ve çıkartacağımız 5 maddeyi, nedenleriyle anlattı.

Hayatımıza sokacağımız 5 madde

1- Milenyumun hastalığı kansere karşı kendinizi korumak için beslenmenizi düzenlemelisiniz. Kanser riskinizi azaltmak için lahana, brokoli, havuç, sarı turuncu sebzeler, balkabağı, karnabahar, acı biber, soğan, kara lahana, yeşil yapraklı sebzeler, mevsiminde domates, portakal, böğürtlengiller, kivi, fındık tüketin. Sebzelere ilave kuru baklagiller, taze balık, zeytinyağı, bitki çayları da unutulmamalıdır.

2- Yeterli sürede, doğru kalitede iyi bir uyku bağışıklığınızı da güçlendirir.

3- Her 1,5 km yürüyüş hayatınıza 20 dakika ekler. O zaman yeni yılda mutlaka sevdiğiniz bir sporu sürekli yapın.

4- Kendinize zaman ayırın. Sadece kendiniz için boş vakitler yaratın. Fırsat buldukça küçük, kaçamak tatiller yaparak kendinize hediye verin. Şehirden uzaklaşın ve doğayla iç içe birkaç gün geçirin.

5- Her gün düzenli olarak 2,5-3 litre kadar su için.

Hayatımızdan çıkartacağımız 5 madde

1- Sigara içiyorsanız yeni yılda bırakın. Ölüme giden bir dolu sağlık riskinin yanında günde 1 paket sigara içmek kemik kitlesinde yüzde 5-10’luk kayıplara yol açmaktadır.

2- Etrafınızdaki olumsuz insanları hayatınızdan çıkarın. Olumsuz insanlar enerjinizi düşürürler, siz de onlar gibi düşünmeye başlayana kadar yaşam sevincinizi azaltırlar. Yapabileceğiniz bir başka şey ise, tüm olumsuzluklarını olumlu bir şekilde karşılayarak etkisiz hale getirmektir.

3- Kullanılmayan eşyalardan kurtulmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayın. Bu ister giymediğiniz kıyafetler, ister size hüzün

veren bir resim olsun hiç fark etmez. Sevmediğiniz, işe yaramayıp yer tutan şeyleri evinizden çıkarın, rahatlayın! Hatta daha da ileri gidip sürekli negatif enerji aldığınızı hissettiğiniz, haz etmediğiniz insanları da hayatınızdan çıkartın. Bu yılı, yanında mutlu hissettiğiniz, keyif aldığınız insanlarla geçirin.

4- Beyaz unu ve şekeri yeni yılda hayatınızdan çıkartın. Bağışıklık sisteminizin düşmesine ve candida albicans denilen ciddi hastalıklara yol açan bir mantarın vücutta çoğalmasına neden olur.

5- Yeni yılda fazla kilolarınızı da hayatınızdan çıkarın. Aslında fazla kilolarımızdan kurtulmak ve ideal kilomuzu ömür boyunca korumak için ‘diyet’ yapmamıza hiç gerek yok! Sadece ‘yeterli’ ve ‘dengeli’ beslenerek, yani kendimize yeni bir beslenme programı oluşturarak ömür boyunca ideal kilomuza korumanız mümkün.

Bir cevap bırakın