Yazın hamileler günde 2.5 litre su tüketmeli

Yazın hamileler günde 2.5 litre su tüketmeli

Samsunda özel bir hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hatice Yağmurkaya Balkay, hamile kadınların sıcak yaz aylarını daha zorlu geçirdiklerini; anne adaylarının günde 2.5 litre su tüketmelerini, aksi taktirde kabızlık, idrar yolu sorunları ve bebeğin amniyotik sıvı miktarında azalma olabileceği yönünde uyardı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde görev yapan Op. Dr. Hatice Yağmurkaya Balkay, sıcak yaz aylarının gebeliğin son döneminde

olan anne adaylarını zorladığını söyleyerek, “Gebelikte oluşan fizyolojik değişiklikler, anne adaylarını çevre koşullarına daha duyarlı hale getirmektedir. Bu dönemde vücut ısısı artar. Özellikle hamileliğin ilk aylarında olan anne adaylarında halsizlik şikayeti, terleme ile oluşan sıvı kaybına bağlı olarak daha belirgin olabilir. Gebeliğin son aylarındaki anne adayları için sıcak yaz ayları daha zorlu geçer. Vücutlarında oluşan değişime ve alınan kilolara bağlı olarak solunum sayısında artış, nefes darlığı, efor kapasitesinde azalma ve sıcağa tahammülsüzlük daha sık görülür. Bu durumda günde 2.5 litre su tüketilmesi ve özellikle sıcak öğle saatlerinde dışarıya çıkılmaması önerilir. Bu aylarda günün sıcak saatlerinin klimalı ortamlarda geçirilmesi daha konforlu bir ortam yaratabilir. Sıvı alımındaki yetersizlik, tansiyon düşüklüğüne neden olabildiği gibi; kabızlık, idrar yolu sorunları ve bebeğin amniyotik sıvı miktarında azalmaya da yol açabilir” dedi.

Op.Dr. Hatice Yağmurkaya Balkay, gebelikte özellikle ilk on haftaya kadar düşük riskinin yüzde 10 olduğunu, gebeliğin ilk haftalarında ve 34’üncü gebelik haftasından sonra uzun ve yorucu olabilecek seyahatlerden kaçınılması gerektiğini hatırlatarak, “Bu süreler dışında sorunsuz takip edilen bir gebenin seyahatinde genellikle bir sakınca yoktur. Ancak uzun kara yolculuklarında mutlaka sık mola verilmelidir. Uzun süre hareketsiz kalınca bacaklarda ödem gelişebilir ve damarlarda pıhtı oluşumu riski artar. Uzun karayolu seyahatlerinde varis çorabı kullanımı riski azaltacaktır. Araba yolculuğunda gebelerin

mutlaka emniyet kemeri takması gereklidir. Gebelikte 24’üncü haftadan sonra araba kullanılması önerilmez” diyerek şöyle devam etti:

“Gebelikte havuza girilebilir ancak havuzların mutlaka temiz ve bakımlı olmasına dikkat edilmelidir. Havuz temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler ciltten emilir. Bu nedenle havuzda kalış süresi uzun olmamalı ve çıkınca mutlaka duş alınmalıdır. Islak mayo ile durmak genital florada bulunan mantarların enfeksiyona yol açmasına neden olur ve akıntı, kaşıntı görülür. Bu, hamilelerde en sık görülen enfeksiyon çeşididir. Denizde hamile bir kadın yalnız yüzmemelidir. Gebelikte artan magnezyum ihtiyacı bacaklarda kramplara neden olabilir. Bu nedenle derinde özellikle yalnız yüzmek tehlikeli olabilir. Yüzmek için sıcak saatler tercih edilmemelidir.”

(DHA)

Bir cevap bırakın