Yanlış ağrı kesici kullanımı uyuşturucu bağımlılığı nedeni

Yanlış ağrı kesici kullanımı uyuşturucu bağımlılığı nedeni

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 67 bin Amerikalıyla yaptığı araştırma sonuçlarını yayımlarken, kuruluşun en son raporunda, ABD’de eroin kullananların sayısında büyük bir artış olduğu kaydedildi.Son araştırmalar sonucunda her 1000 Amerikalı’dan 3’nün eroin kullandığı bildirildi. 10 yıl kadar önce her 1000 Amerikalı’dan 2’sinin eroin kullandığı belirtilirken, uyuşturucuyu kullananların 300 bin kadar arttığı ve artış oranın yüzde 62 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

BEYAZ AMERİKALILAR VE KADINLARDA İKİ MİSLİ ARTIŞ Artan eroin kullananlar arasındaki artışta, Beyaz Amerikalıların büyük bir yer kapladığı bildirildi. CDC’nin araştırmasında, ülke genelinde farklı gelire sahip beyaz Amerikalılar arasında son 10 yılda eroin kullananların artış oranının iki misliden daha fazla olduğu kaydedildi. Kadınlar arasındaki eroin kullanımının da iki misli artış gösterdiği belirtildi.

AĞRI KESİCİLERİN ARTIŞTAKİ PAYI Bazı etken maddeli ağrı kesicilerin yanlış kullanıldığı kaydedilen araştırmada, eroinin bu ilaçların yerini aldığı belirtildi. CDC Directörü Dr. Tom Frieden söz konusu reçeteli ağrı kesicilerle “aynı kimyasallar”ı içerdiği ancak “sokakta 5 misli daha ucuz” olduğu belirtti.Dr. Frieden, eroin bağımlıların sayısındaki artışın, eroin kullananların bir çeşit ağrı kesici bağımlısı olmaları yüzünden gerçekleştiğini bildirdi.

Bir cevap bırakın