Yabani Mavi Çiçek

  • Yabani Mavi Çiçek
  • Yabani Mavi Çiçek
  • Yabani Mavi Çiçek

Mavi Çiçek, Kornblume, Centaurea cyanus
Maviot
Mavi Kantaron
Ekin Çiçeği
Peygamber Çiçeği
Gözlükkıranotu
Başak Çiçeği Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütengewaechse, Asteraceae
Drugları: Mavi Çiçek: Cyani flos
Maviot çiçeği yerine kısaca Mavi Çiçek terimini kulanıyoruz, buna göre mavi çiçek çayı ve natürel ilaç yapımında kulanılır. 

Giriş: Vatanın Türkistan veya güney Balkanalar, yani Türkiye, Yunanistan, Kosova, Bosan, Arnavutluk ve Bulgaristan olduğu tahmin edilen bitki zamanla tahılla birlikte dünyanın hemen her yöresine yayılmıştır. Türkçe Mavi Çiçek, Mavi Kantaron, Peygamber Çiçeği veya Ekin Çiçeği diye anılır. 

Fransızlar bitkiyi gözlükkıranotu diye anarlar, zira bu bitkin çiçekleri ile göz banyosu yapanların gözlerinde rahatsızlıkları olmayacağı kanatı yaygındır. Maviotun çiçekleri MÖ: Hipokrates ve Plinus tarafından kulanıldığı ve günümüze kadar hekimler tarafından genelikle gözrahatsızlıklarına, nadirende sindirim zafiyetine karşı kulanılmıştır. 

Botanik: Bitki bir yıllık olup tahıllar arasına karışan tohumları tahıllar ekilirken birlikte serpilir ve böylece yayılır. Mavi çiçek 20-70 cm boyunda üst kısımları oldukca sık çatallaşır ve genelikle dikey yükselir. 

Alt yaparkları uzun saplı, üst yaparkları gövdeye oturmuş olup, her iki türde uzun şerit şeklinde uclara doğru sivri veya uzun ince bir mızrak şeklinde vede üzeri yünlümsü tüylüdür. 

Çiçeklerinin kupa yaparkları üst üste ve yan yana kiremit gibi dizilmiş olup herbiri oval şekilde ve grimsi yeşil renklidir. Taç yaparakları çiçek başının etrafına bir sıra dizilmiş olup geri kısmı boru şeklinde ve kırmızımsı uc kısmı 7-8 yarı parçalı her parça oval şekilde ve mavi renklidir. Taç yaprakaları koniye benzer ve göbekte siyahımsı kahverenkli dölenme tozlukları bulunur. 

Yetiştirilmesi: Sonbaharda toplanan tohumları ilk baharda tarla veya bahçelere ekilir. 

Hasat zamanı: Hazirandan Ekime kadar çiçeklerinin sadece taç yaparakalrı toplanır, güneşli, havalı ve göbekli bir yerde kurutulduktan sonra özel kaplarda muhafaza edilir. Malesef şifalı bitkileri toplama, kurutma, paketleme ver depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaparak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca öreneğin bitki 5 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğünden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş'te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip diploması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar'da açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.

Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Kulanılması: a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Mavi Çiçek yerine daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. Örneğin göz rahatszlıklarına karşı Ginkgo-, Y. Merini-, Havuç-, Gözotu preparatları veya Gökçek İksiri daha etkildir.

b-) Halkarasında: Maviotu çiçekleri başta göz rahatsızlıklarından: gözağrıları, gözkapakcıklarının iltihapalanmasına karşı gözbanyosu yapılır. Ayrıca enfeksiyon, mide-, bağırsak-, böbrek-, mesane-, ve karaciğer zafiyetine karşı vede kan temizleyici olarak kulanılır. 

Çay: İki tatlı kaşığı mavi otun taç yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilaveedilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir. 

Yantesiri: Bilinen bir yantesiri yoktur.
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.Gökçek Diyet

Bir cevap bırakın