Uykusuzluk şişmanlatıyor!

Uykusuzluk şişmanlatıyor!

Uykusuzluk şişmanlatıyor Uyku problemlerini değerlendiren sağlık uzmanları, uykusuzluğun şişmanlattığını belirterek uyarıda bulundu. Uzmanlar, sağlıklı uyku için 6-8 saatin yeterli olduğunu ifade etti. PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap 19 Kasım 2015 11:45 Uykusuzluk şişmanlatıyor – Tıkla İzle

Uyku problemlerini değerlendiren Gaziantep Yaşam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ufuk Memiş, insanların yaşadığı uyku problemlerin obezite, tansiyon problemleri, unutkanlık gibi bir çok hastalığı tetiklediğini kaydetti. En ideal uyku zamanın 4 saat ve üstü olduğunu belirten Memiş, 6-8 saat arasındaki uykunun ise ideal olduğunu kaydetti. Az uyuma ve gereğinden fazla uyumanın neden olduğu sağlık problemleri hakkında bilgi veren Memiş, yeterli gelen uykunun gün içerisinde çeşitli rahatsızlıklara yol açacağını ifade etti.

Memiş, “Uyandığınız da size yeterli gelen uyku, gün içerisinde yorgunluğa, halsizliğe, bitkinliğe, tansiyon ve şekerde bazı oynamalara yol açabileceğini, uykudaki asıl sorun süresinden ziyade tam ve doyurucu bir uyku vardır. Tam ve doyurucu uyku, uykunun bölüm metni, herhangi bir nedenle uykunun kesintiye uğramadığı bir uykudur. Uykunun evrelerinin tamamının yaşandığı uykudur. Yüzeysel uyku, ardından derin uyku, rüya dönemi, rem döneminden oluşan yaklaşık 4 saat süren bir uyku süresinden bahsetmekteyiz” dedi.

Doktor Ufuk Memiş, uykunun en çok bölünme sebebi ise halk arasında ‘horlama’ olarak bilinen hastalığın olduğunu kaydetti. Horlama, nefes darlığı, nefes azalmalarının eşlik ettiği uyku sendromu yaşayan kişilerin kilo almaya başladığını ifade eden Memiş, “Horlama nefes azalması gibi sorunlar, uykuya tam doyamamış, dinlenememiş kalkanlara gün boyunca kendini yorgun, bitkin hissettiriyor. Bu hastalığa bağlı olarak yavaş yavaş kilo alma, gün boyu olduğunuz yerde uyuklama, esneme, unutkanlık yaşama, bazen çocuk gibi inatçı olma düşük oksijene bağlı, sinirlenmeler meydana gelmektedir. Tansiyonda dengesizlikler, zamansız ve şiddetli enseden yükselen baş ağrılarınız olabilir, şeker üzerinde dengesizliklere yol açar. Gün boyu hareketsiz kalan ve gecede oksijene doyamayan kilo yakımı meydana gelmez ve hastada obezite şişmanlık meydana gelir” şeklinde konuştu.

“GELENLERİN ÇOĞUNDA KİLO PROBLEMLERİ VAR”
Doktor Ufuk Memiş, hastaların kilo probleminin çözülmesinde uyku ile ilgili sorunların öncelikle çözümü gerektiğini belirtti. Memiş, “Bize uyku hastalıkları için hastaların çoğunda kilo problemi vardır. Uyku ile ilgili sorunları çözdüğümüzde hastaların kilo vermesini hızlandırmaktayız. Sadece uyku problemlerini çözmek hastaların yüzde 15-20’nin kilo problemi çözülüyor. Beraberinde destekleyeceğimiz diyetlerle bu oran çok daha fazla oluyor. Bu hastalıkların her biri ilaçla psikiyatri ya da psikoterapiyle cihazlarla tedavisi olabilmektedir. Uyku ile ilgili birde hareket bozuklukları mevcut, uykuda kol bacak atmaları, uyurgezerlik uykudan çırpınarak uyanma gibi hareket bozuklukları uyku ile ilgili diğer sorunlardır” diye konuştu.
Memiş, tüm bu sorunlar için göğüs hastalıklarının uyku laboratuvarları ya da nöroloji kliniklerinde çözüm bulunabileceğini sözlerine ekledi.

Bir cevap bırakın