Su Baldiranı

  • Su Baldiranı

Su baldıranı, Wasserschierling, Cicuta virosa L.

Familyası: Maydanozgillerden, Doldengewâchse, Apiaceae

Drugları: Su baldıranı kökü; Cicutae virosae radix
Su baldıranının sadece kökleri tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Botanik: Batı Avrupa’dan Doğu Türkistan’a kadar çok geniş bir alanda ve özellikle durgun su birikintileri ve bataklıklarda yetişir. Ana yaprakları 5-7 yan yapraktan, yan yaprakları ise üçlü, çift veya tek yaprakçıktan oluşabilir. Her parça yaprak mızrak şeklinde, kenarı kertikli ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri beyaz çok küçük her şemsiyecikte 10-20 adet çiçek bulunur ve 8-15 şemsiyecikte bir şemsiye meydana getirir. Kökleri derinlere gider ve kazık şeklindedir. 

Hasat zamanı: Çiçek açma zamanı olan Haziran’dan Eylül’e kadar ana kök ve yan kökleri çıkartılarak temizlenir ve kurutulur. Tentür yapımında kullanılacak ise taze olarak kullanılır. 

Birleşimi: Birleşimindeki maddelerden en önemlileri; Cicutoxin (Sikutoksin), Cicutin (Sikutin) ve Cicutol ile az miktarda Uçucu yağ içerir.

Tesir şekli: Teskin edici, yatıştırıcı, krampları çözücü, ağrıları dindirici özelliklere sahiptir.

Kullanılması: :Homeopati’de Su baldıranı sinir sistemi, beyin ve omuriliğe çok tesir eder. Bu nedenle baş, sırt, eklem ağrılarına, düşme, bayılma, sara nöbetlerine karşı kullanılır. Asla çay olarak kullanılmaz.

Homeopati’de: Su baldıranı kökünden 20 gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 80 ml %70’lik alkol ilave edilir. Şişe iki günde bir çalkalanır ve 4-6 hafta sonra süzülerek Homeopati’de<<Cicuta virosa>> adı ile anılan tentür elde edilir.

Hastalığın belirtisi (semptom):
1) Bütün kasların kramplı hali
2) Saralı haller (bağırma, inleme ve kulak çınlaması)
3) Düşünürken baş dönmesi ve baş ağrısı
4) Bakarken donuk bakma
5) Kramplar dokununca artar.

Yan tesirleri: Çok zehirli olması nedeni ile mutlaka tarife uymak gerekir.

Bir cevap bırakın