Sabadilla

  • Sabadilla
  • Sabadilla
  • Sabadilla
  • Sabadilla
  • Sabadilla
  • Sabadilla

Sabadilla, Sabadille, Sabadilla officinalis

SABADİLLA

 

Çok Yıllık | 1-2m | 6-9 Aylar | Yohumları | Zehirli

Sabadilla, Sabadille, Sabadilla officinalis
Bitotu
Papaz otu
Bit zambağı
Gözsoğanı

Familyası: Zambakgillerden, Liliengewaechse, Liliaceae

Drugları: Sabadilla tohumu; Sabadillae semen
Sabadillanın tohumları natürel ilaç ve tentür yapımında kullanılır, fakat çayı içilmez zira zehirlidir.

İlk defa İspanyol doktor Monardes 16. yüzyılda Meksika’da kulla¬nıl-maya başlanmış sonrada 1726 yılından itibaren Fransızlar tarafından Sabadilla tohumlarından elde edilen tozla bitlere karşı tedavi dene¬me¬sine başlanmıştır. Sabadilla İspanyolca arpa anlamına gelir, çünkü bitkinin tohumları Arpaya benzemektedir. Türkiye’de Mevzek otu ve Sabadilla bitotu diye de anılmaktadır, fakat iki bitkinin hem botanik yapıları, hem de kullanılış şekilleri oldukça farklıdır.

Botanik: Sabadillanın vatanı orta ve kuzey Amerika’nın güneyi olup gü-nümüzde de bu ülkelerde de yetiştirilmekte ve ayrıca bazı ülkelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Sabadilla çok yıllık bir bitki olup, 1-2 metre boyunda ve kökleri soğan şeklindeki yan köklerden oluşur. Yaprakları oldukça uzun şerit şeklinde ucuna doğru sivrice, ortadan uzun bir sap üzerinde boyu 30-50cm’i bulan başak çiçek demeti bulunur. Çiçekleri başak üzerine dizilmiş sarımsı beyaz renkte 50-100adetten meydana gelir. Olgunlaşan meyve kapsüllerinin içinde üç gözlü bir kapsül bulunur ve her kapsülde siyah renkli bir tohum bulunur.

Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde problemsiz yeti-şebilir. 

Hasat zamanı: Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşan tohumları kuru-tularak tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. 

Tesir şekli: Korkuyu önleyici, teskin edici, uyuşukluk ve çok uyumayı önleyici, iltihabı önleyici ve ağrı kesici etkilere sahiptir.

Birleşimi: Sabadilla tohumlarının birleşimindeki maddeleri önemine gö¬re şöyle sıralayabiliriz;
a) Sterin-Alkaloitler (Veratrum-Alkaloitler) %1-5 arasında olup ortalama %4 civarındadır ve en önemlileri %70-75 ile Cevadin (Veracevinesterangelikaasit), %20-25 ile Veratridin (Veracevinesterveratrumasit) en önemlileridir. Ayrıca; Cavacin, Vanilloylveracin, Veracevin (Protocevin), Neosabadin (Sabadinasetat), Sabadin, Hydroalkamin S, Sabatin, Vergeinin, Sabalen ve Sabadillin (Cevadillin) I, II ve III’ü sayabiliriz.
b) Organik asitler; Veratrum-, tiglin-, angelika-, chelidon-, vanilli- ve Asetikasit
c) Sabit yağlar %7-20 arasında olup en önemlileri Palmitin ve Oleik asittir. 
d) Ayrıca Phytosterinler (Fitosterinler), reçine ve zamk içerir. 

Kullanılması: 
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Sabadilla yerine daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örne¬ğin sinirsel rahatsızlıklara karşı Kedi otu kökü, Kılıç otu, Yulaf prepa¬ratları veya Gökçek İksiri daha etkilidir.
b) Homeopati’de; Homeopati’de merkez ve çevre sinir sistemi rahatsız-lıkları, korku, iç huzursuzluk, dermansızlık, histeri, uyuşma, gündüzleri çok uyuma, nevroz, nevralji, migren, baş dönmesi, kramplar ve el titremesi gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

Çayı: Zehirli olması nedeni ile çayı içilmez. 

Homeopati’de: Sabadillanın tohumlarından 50gr bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70’lik alkol ilave edilir. 4-6hafta güneş ışınlarından uzakta muhafaza edildikten sonra süzülerek Homeopati’de <<Sabadilla>> ismi ile anılan tentür elde edilir. bu tentürden günde 3-4defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır.

Hastalığın belirtileri (semptom):
1) Sinirlilik, histeri
2) Ağrıların belli aralıklarla yeniden gelmesi
3) Belli aralıklarla ateş basması
4) Dermansızlık, üşüme ve eklem ağrıları
5) Mukozanın kuruması, yanması ve tahrişi
6) Açık havada yakıcı gözyaşları
7) Soğuk havada öksürükler artar
8) Ağrılar bir taraftan diğer tarafa geçebilir
9) Ağrılar sanki kemiğe kadar batırıyormuş gibiise
10) Sanki üzerine duvar devrilecekmiş gibi hissetme 
Bu gibi hallerde Sabadilla tentürü gereklidir. 

Yan tesirleri: Zehirli olması nedeniyle çayı içilmez ve ancak tentür veya natürel ilaç yapımında kullanılır. Tarife uyulmaz ve fazla alınırsa felç, kramplar, sinirsel heyecanlanma, terleme, mide ve bağırsak rahatsızlık-larına neden olabilir. Bazı natürel ilaçlarda allerjiye karşı sabadilla bulun-maktadır, bana göre bu yanlıştır ve bunun yerine . Ben şahsen Gökçek Tonik’in bahar nezlesi veya diğer her türlü allerjiye karşı en etkili ve doğal ürün olduğuna inanıyorum. Çünkü her türlü allerjinin sebebi mide¬deki halicobakter pylori veya bağırsak mantarlardır. Bu bakteri ve mantarlar tam hazmedilmeyen protein artıklarını aminoasit yerine biyojen aminlere dönüştürürler. Ve bunlardanda en önmelisi histemindir. Bilindiği gibi histamin fazlası allerjiye sebep olur. Beyin hangi organın ne kadar hormon salgılamasıgerektiğini belirler ve hormon üreten bezeler gerekli hormonları üretirler yani nano gram fazla veya eksik hormon salgılanmaz. Fakat mide ve bağırsaklardaki bakteri ve mantarların sıra dışı üretiği histamin allerjiye sebep olur. Çaresi kortizon veya antihistaminika değildir. Kortizon veya antihistaminika ile tedavi etmeye çalışmak sivri sinek öldürmeye benzer, Gökçek Tonik ile tedavi ise bataklık kurutmaya benzer..

Bir cevap bırakın