Portekiz’de lejyoner hastalığı 5 can aldı

Portekiz’de lejyoner hastalığı 5 can aldı

Portekiz’de henüz kaynağı bilinmeyen lejyoner hastalığı 5 kişinin ölümüne yol açarken, Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva halka sakin olması çağrısında bulundu.

Başkent Lizbon’un 30 kilometre kadar dışındaki Vila Franca de Xira hastanesinde ilk olarak teşhisi konulan lejyoner hastalığına yakalananların sayısının 264 olarak açıklayan Sağlık Bakanlığı, bunlardan 38’inin yoğun bakımda olduğunu duyurdu. 7 Kasım Cuma günü ilk olarak görülmeye başlayan lejyoner hastalığı pazar günü 3 kişinin ölümüne yol açarken, bugün itibarıyla bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısının 5 olduğu bildirildi.

Sağlık uzmanları, akciğerde yerleşip zatürreye yol açan lejyoner hastalığındaki bakterinin insandan insana geçmediğini ancak su ve ya havalandırma sistemleri yoluyla bulaşabileceği açıkladı. Yetkililerin ilk olarak Vila Franca de Xira’daki su boruları tesisatlarını kontrol ettiği, halktan çeşme suyu içmemesi ve ya duş almamasının istendiği belirtildi.

Bu arada Portekiz’de bir anda devletin en önemli sorunu haline gelen hastalıkla ilgili pazartesi günü bir mesaj yayımlayan ve halktan sakin olmasını isteyen Cumhurbaşkanı Silva, “Sağlık personellerine güvenmek zorundayız çünkü bu hastalığa bulaşmış olan kişileri iyileştirmek ve yardım etmek onların elinde” dedi.

Öte yandan AB Komisyonu’nun da Portekizdeki gelişmeleri yakından takip ettiği ve hastalığın daha çok bulaşma olasılığına karşı Portekizli yetkililerden sürekli bilgi istediği kaydedildi.
 

Bir cevap bırakın