Organlarını bağışladılar

Organlarını bağışladılar

Bursa’da, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla bir alışveriş merkezinde kurulan stantta 3 günde 40’tan fazla kişi bağış taahhüdünde bulundu.

Osmangazi ilçesindeki alışveriş merkezinde Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince kurulan stantta, organ bağışı taahhütleri alınıyor.

Bağışta bulunmak isteyenler, formları doldurup işlemlerini yaptırarak kartlarını alıyor.

Genel Sekreterliğin Tıbbi Hizmetler Organ Nakli ve Diyaliz Merkezinde görevli Hemşire Sevcan Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem organ bağışı almak hem de bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Stantta organ bağışı taahhütlerini aldıklarını ve broşürler vererek halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını anlatan Ünsün, şöyle konuştu:

“3 günde bağış sayımız 40’ı geçti. Bizim için oldukça iyi bir sayı ama daha da artmasını bekliyoruz. Standımıza gelen 70 yaş üzeri iki beyefendi, kadavra bağışında bulunmak istediklerini söyledi. Onları da gerekli birimlere yönlendirdik. Organlarını bağışlamışlar, kadavralarını da bağışlamak istediler. Bu duyarlılıkları bizi çok gururlandırdı. Ülkemizde organ nakli bekleyen çok hasta var. Toplumumuzda organ bağışı bilincinin yerleşmesi için bu tür etkinliklerimiz sürecek. Bazı vatandaşlar, dini hassasiyetlerini düşünerek organ bağışından kaçınıyor. Diyanet İşleri Başkanlığının, bu konuyla ilgili ‘Bir insanın bir insana verebileceği en güzel sadaka, organ bağışıdır’ yönünde açıklaması var. Yani organ bağışlamanın dini yönden sakıncası yok.”

Ünsün, standın 9 Kasım’a kadar açık kalacağını sözlerine ekledi.

Organ bağışı taahhüdünde bulunan Merve Ü’de her insanın bir gün organ bağışına ihtiyaç duyabileceğini vurguladı.

Uygun görülen tüm organlarını bağışlamak amacıyla form doldurduğu bilgisini veren Merve Ü, “Öldükten sonra toprak olacağına bir insana can olsun, hayat olsun istedim” ifadesini kullandı.

Tuğba G ise stantta işlem yaptırırken kendini organ bekleyen hastaların yerine koyduğunu dile getirdi.

Dini hassasiyetleri nedeniyle önce organ bağışından çekindiğini kaydeden Günaydın, “Diyanet İşleri Başkanlığının konuyla ilgili açıklamasını öğrendim. Bunun üzerine kararımı verdim ve form doldurup organlarımı bağışlama taahhüdünde bulundum” diye konuştu.

Bir cevap bırakın