Ölen asker sayısı azalacak

Ölen asker sayısı azalacak

Savaş alanında ağır yaralanan askerlerin hayatta kalma şansını artırabilecek bir serum geliştirildi.

Avustralya’daki James Cook Üniversitesi’nden bilim adamları, Irak ve Afganistan gibi savaş bölgelerinde ağır yaralanan askerlerin yüzde 84’ünün 30 dakika içinde bir sağlık merkezine ulaştırılamadan öldüğünü hatırlatarak bu tedavi yöntemi sayesinde savaş alanında ölen askerlerin sayısının azaltılabileceğini belirtti.

ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın finanse ettiği araştırmaya imza atanlardan Geoffrey Dobson, lidokain, adenozin ve magnezyum karışımından oluşan serumun askerler yaralandıktan birkaç dakika sonra verilmesinin hayat kurtarabileceğini vurguladı. Dobson, iki doz halinde verilen serumun fazla kan kaybına yol açmayacak seviyede tansiyonu yükselttiğini, dolayısıyla vücudun şoka daha uzun süre dayanmasını sağladığını ifade etti.

AĞIR YARALI SİVİLLER İÇİNDE KULLANILABİLECEK

Bilim adamı, serumun ağır yaralı siviller için de kullanılabileceğini belirtti. Ancak serumun sadece fareler ve domuzlar üzerinde denendiğine dikkati çeken Dobson, klinik testlere geçmeyi hedeflediklerini açıkladı. Konuya ilişkin makale James Cook Üniversitesi’nin internet sayfasında yayımlandı.

Bir cevap bırakın