Memede kitle ne anlama gelir?

Memede kitle ne anlama gelir?

Son güncelleme: 11 Kasım 2014 09:25

Mynet haber bugün 0 defa, bu haber 0

kez okundu

Memedeki katı kitleler iyi huylu (fibroadenom) veya kötü huylu (meme kanseri) olabilirler.

Memede kist ne anlama gelir, kanser riski taşır mı?

Kistler içi sıvı dolu olan birikintilerdir ve kanser riski taşımazlar. Memede katı (solid) kitle ve kist ayırımı başlıca meme ultrasonografisi ile yapılır ve bu şekilde kistlerde bir enjektör yarımı ile sıvı da çekilebilir.

Memesinde silikon bulunan kadınlarda görüntülemede nelere dikkat etmelidir?

Silikon implant veya protez taşıyan kadınlarda, implant türünün önceden bilinmesi, uygun görüntüleme yönteminin seçimi açısından önem taşır. Meme protezleri meme kasının (pektoral kas) önüne veya arkasına yerleştirilebilir. Protez yerleştirilmeden önce, meme bölgesine bir doku genişletici (expander) yerleştirilerek, belirli aralıklarla bunun balonu şişirilerek genişletilir ve protez için gerekli olan boş alan yaratılır. Protezde bir kayma, oynama veya delinme gibi durumları belirlemede en etkili yöntem (% 80-97 doğruluk oranı) memenin MRG tetkikidir ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile de benzer sonuçlar alınmaktadır. Bu konuda mamografinin etkisi ise çok sınırlıdır. 1950 ve 1960’lı yıllarda memesine sıvı silikon enjekte edilmiş kadınlarda, günümüzde meme kanseri riskinin arttığı gözlenmektedir.

Meme kanseri açısından yüksek risk grubu hangisidir?

Bilinen BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonu olan kişiler
Birinci derecede akrabalarında (anne, baba, kardeş veya çocuğunda) BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonu olan kişiler
10-30 yaşlara arasında radyasyon veya ışın tedavisi görmüş olan kişiler
Kendisinde veya akrabasında Li-Fraumeni sendromu, Cowden sendromu, veya Bannayan-Riley-Ruvalcaba sendromu gibi hastalıklar olanlar meme kanseri açısından yüksek risk grubunda olarak kabul edilirler.

40 yaşın altındaki kadınlarda ne sıklıkta meme tetkiki gerekir?

40 yaş altındaki kadınlarda ortalama 2-3 yılda bir meme muayenesi ve görüntüleme önerilir. Burada tercih edilen görüntüleme yöntemi, sıklıkla meme ultrasonografisidir.

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu videoları için tıklayın

Bir cevap bırakın