Memede kireçlenme ne demektir?

Memede kireçlenme ne demektir?

Son güncelleme: 2 Aralık 2014 09:11

Mynet haber bugün 0 defa, bu haber 0

kez okundu

Meme dokusunda kitle görünümünün olup olmadığı, doku içinde kalsifikasyon (kireçlenme) alanları, meme dokusunun yoğunluğu ve yoğunluğun meme dokusu içindeki dağılımı, meme cildinin kalınlığı, koltukaltı lenf bezlerinin durumu yazılacak olan raporu belirleyen temel özelliklerdir. Bu kireç odakları iyi huylu durumlarda (stromal fibrozis, adenozis, vb.) olabildiği gibi, meme kanserinin de habercisi olabilirler.

Mamografide kireç odağı belirlenince ne yapmak gerekir?

Mamografide bu tür bir kireç odağı belirlenirse ve kitlede ele gelmiyorsa, o halde bu alanı ultrasonografi yada mamografi eşliğinde ince bir metal tel ile işaretleyerek cerrahi olarak çıkartmak gerekir.

Tedavide kireç odağının tamamını çıkartmak mı gerekir?

Hayır, buradaki ana hedef kireç odağını çıkartmak değil, o bölgede habis tümör hücrelerinin var olup olmadığının anlaşılmasıdır. Burada en sık olarak tercih edilen tedavi şekli, tel ile işaretlenen kireç içeren meme bölümü cerrahi olarak çıkartılır ve ameliyat sırasında hazır olarak bekleyen Patoloji uzmanına inceleme için temin edilir. Patoloji uzmanının parçanın selim huylu olduğunu belirtmesi sonucunda ameliyat sonlandırılır, ancak habis tümör varlığında daha geniş çaplı bir ameliyat tekniğine geçilir. Ancak, bu durum hakkında hasta çok detaylı bir şekilde aydınlatılmalıdır.

Erken evrede saptanan oldukça küçük olan kitle ya da kireçlenme seklinde şüpheli lezyonların normal meme dokusuna zarar vermeden isabetli şekilde çıkarılması zor bir işlemdir. Son zamanlarda geliştirilen ve başarı ile uygulanan bir yöntemde, memedeki lezyona ameliyat öncesi ultrasonografi yada mamografi eşliğinde ince bir metal tel takılmakta ve lezyonun yeri tam olarak belirlenmektedir. Tel ile işaretleme denen bu yöntem ile, ameliyat anında şüpheli lezyon isabetli bir şekilde ve normal dokuya zarar vermeden çıkarılmaktadır. Yine bu modern işlem için deneyimli radyolog ve deneyimli patolog ameliyat anında cerrahi ekibi ile birlikte çalışmaktadır.

Ameliyat anında patoloji uzmanının iyi huylu tümör raporu vermesi olayın sonlanmasını sağlar mı?

Hayır sağlamaz. Ameliyat sonrasında yapılan çok daha detaylı incelemede patoloji uzmanının kararı ameliyat sırasında verilen sonuçtan olguların yaklaşık % 5’inde farklı olabilir.

Hasta işlemden sonra hastanede ne kadar kalır?

Tüm ayrıntılı işlemlere rağmen, uygulanan titiz ve sorunsuz cerrahi sayesinde meme ameliyatları sonrasında hastanın hastanede kalması ortalama 1 gün olmakta hastalar ameliyat günü veya ertesi gün evlerine gidebilmektedir.

Hasta işine ne zaman geri dönebilir?

Hastalar işlerine ameliyattan bir-iki gün içinde geri dönebilirler.

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu videoları için tıklayın

Bir cevap bırakın