Laktoz intoleransında sütten uzaklaşmayın

Laktoz intoleransında sütten uzaklaşmayın

Ebeveynlere önemli bir uyarıda bulunan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, pek çok ebeveynin laktoz intoleransı görülen çocuklarını korumak için sütten uzak tuttuğunu, bunun ise bilinenin aksine yanlış bir yöntem olduğunu söyledi.

Toplumda sütteki şekere alerji olarak da biliniyor. 6 yaştan küçük çocuklarda daha az görülürken, 10 – 16 yaşta görülme sıklığı

en yüksek noktaya ulaşıyor. Üstelik yaşla birlikte görülme sıklığı da artıyor.

Peki laktoz intoleransının sebebi ne ve nasıl giderilir?

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, pek çok ebeveynin laktoz intoleransı görülen çocuklarını korumak için sütten uzak tuttuğunu, bunun ise bilinenin aksine yanlış bir yöntem olduğunu kaydetti.

Laktoz intoleransının sütte bulunan laktoz şekerinin vücutta parçalanamaması sonucu oluştuğuna dikkat çeken İnanç, “Laktoz intoleransından korunmak için aslında süt içme alışkanlığının kazandırılması gerekir” dedi.

İnanç, “Çünkü uzun süre süt tüketmeyen kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimlerin salgılanması azalır ve Laktoz intoleransı ile karşılaşılabilir” diye konuştu.

Bir cevap bırakın