Kuzu Sarmaşığı

  • Kuzu Sarmaşığı
  • Kuzu Sarmaşığı

B) Kuzu sarmaşığı, Ackerwinde, Convovulus arvensis
Çadır çiçeği
Tarla sarmaşığı
Kaplumbağa otu
Kuzu sarmaşığı otu; Convolvuli arvensis herba
Kuzu sarmaşığı kökü; Convolvuli arvensis radix
Kuzu sarmaşığının toprak üstü kısmı (yaprak, sapı, sürgünleri ve çiçek-leri) ve kökü taze olarak veya kurutularak çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır. 

Botanik: Dünyanın hemen her yöresinde yetişen Kuzu sarmaşığı, Türki-ye’nin bilhassa Orta Anadolu bölgesinde eskiden yetiştirilmiştir. Kuzu sarmaşığı duvar dipleri, çit, çalı ve ağaçların yanında kendiliğinden yaba¬ni olarak yetişir ve gelişir. Yaprakları mala veya bel şeklinde, kenarları dalgalı ve hafif kalkık, koyu yeşil renkli ve uzun saplıdır. Çiçekleri koni şeklinde 2-4 cm büyüklüğünde pembe, açık kırmızımsı veya açık leylaki renktedir.Taç yaprakları tutan kupa yaprakları oldukça küçük yeşil renkli, koni şeklinde ve ortada bir döllenme tozlukları mevcuttur.

Hasat zamanı: 
1) Kuzu sarmaşığının kökünün etrafı Mayıs’tan Ekim’e kadar temizlenir. Üst kısımdan bıçakla yarılarak süt gibi beyaz bitki özü çıkarılır ve bu bitki özü yavaş yavaş sertleşir. Sertleşen bu öze sakız denir ve toplandıktan sonra kurutularak toz haline getirilir. 
2) Bitki kökleri sökülerek yıkanır ve kurutulduktan sonra özel kaplarda muhafaza edilir. 
3) Kuzu sarmaşığının yaprak, çiçek ve sapları kurutulduktan sonra özel kaplarda muhafaza edilir.

Birleşimi: Birleşimindeki maddelerin Mahmude’nin birleşimindeki mad¬de-lere benzediği ve Glikoreçin, Nişasta ve Şeker içerdiği bilinmektedir.

Kullanılması: Halk arasında eskiden kabızlığa karşı ve bağırsakları te-mizlemek için kullanılmıştır. Nisan’dan Ekim’e kadar dışarıda (arazide) bir Kuzu sarmaşığı bulunur ve kökünün etrafı temizlendikten sonra bıçakla kökün üst kısmından küçük bir yarık açılır. Buradan akan bitki özü ya hemen orada yalanır. Buna Anadolu’da MAMIZA YALAMAK denir. Yalamadan hemen sonra kişi çok şiddetli bir ishale yakalanır ve hemen uygun bir yere oturularak rahatlamamız gerekir. İkinci bir metot ise bitki kökünden akan öz suyuna kesme şeker tutulur ve bu kesme şeker yenirse aynı derecede ishal yapar.

Çayı: Kuzu sarmaşığı kökünden bir kahve kaşığı veya otundan 1 gr 300 ml kaynar su ile haşlanır ve 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. 

Çay Harmanları

Müshil yapıcı çay;
>20 gr Kuzu sarmaşığı otu
>20 gr Sinameki yaprağı
>20 gr Meyan kökü
>20 gr Y.Akdiken kabuğu
>10 gr Menekşe otu
>10 gr Mürver çiçeği

Natürel ilaçları:

1) Abführtee (Stada) Müshil yapıcı çay
 

Bir cevap bırakın