Karaciğer kisti nedir?

Karaciğer kisti nedir?

Son güncelleme: 28 Ekim 2014 12:06

Mynet haber bugün 0 defa, bu haber 0

kez okundu

Ayrıca, birden çok kistten oluşan polikistik karaciğer hastalığı da söz konusu olabilir. Karaciğer kistlerinin oluşma nedeni sıklıkla bilinmemekte ve doğuştan olduklarına inanılmaktadır.

Karaciğer kistleri ne sıklıkta görülür?

Karaciğer kistleri nüfusun % 5’inde görülür. Olguların % 85-90’ında hiçbir belirti görülmez ve genel kontrol (check-up) yada farklı bir amaçla yapılan bir radyolojik tetkik sırasında belirlenirler.

Karaciğerin basit kistlerinin özellikleri nelerdir?

Karaciğerin basit kistleri çoğu zaman belirti vermezler, ancak çok büyürlerse karın sağ üst bölümünde ağrı, karında şişkinlik ve tokluk hissi gibi belirtiler verebilirler. Nadiren karaciğer dışı (ekstrahepatik) ana safra yolunda (koledok) tıkanıklığa ve cerrahi sarılığa (mekanik ikter) yol açarlar. Kistler kendi etrafında dönerse (torsiyon), patlarsa (rüptür) veya iltihaplanırsa şiddetli karın ağrısı veya akut karın sendromu şeklinde ortaya çıkarlar.

Karaciğerin çoklu kistlerinin (polikistik karaciğer hastalığı) özellikleri nelerdir?

Karaciğerin çoklu kistleri veya polikistik karaciğer hastalığı, sıklıkla çocukluk döneminde başlar, ergenlik durumunda belirlenir ve erişkinlik döneminde sayıca artarlar. Kadınlarda daha sıktır. Karaciğerde büyüme, karaciğer yetmezliği, patlama (rüptür), kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonları görülebilir.

Karaciğer apsesi neden oluşur?

Karaciğer apseleri entomoeba histolitika yani amip kaynaklı olabilirler ve su yada gıda yolu ile bulaşırlar. Amipler bağırsakta yerleşip, damarlar (portal ven ve hepatik arter) yolu ile karaciğere yerleşir ve apseye neden olurlar. İltihabi karaciğer apseleri ise karın içi veya safra yolu iltihabının (kolanjit) karaciğere yerleşmesi sonucunda oluşurlar. Karaciğer apsesinin tedavisi sıklıkla ameliyatsız kateter yerleştirilmesi ile boşaltma (drenaj) ve antibiyotikle yapılır.

Karaciğerin hidatik kist hastalığı nedir?

Karaciğerin hidatik kistleri, ekinokokus granulozus adı verilen parazit ile oluşan kistlerdir. Ekinokokus granulozus köpek ve kurtların bağırsaklarında yaşar ve yumurtaları dışkı ile atılarak ara konakçı olan koyun ve sığırlara bulaşırlar. Daha sonra da koyun ve sığır eti yolu ile insana bulaşırlar. İnsanda ise bağırsaktan dolaşım yolu ile karaciğere yerleşirler. Karaciğerin hidatik kistleri çoğunlukla belirti vermezler, ancak büyüdüklerinde ele gelebilir ve ağrı yaparlar. Karaciğerin hidatik kistleri, karaciğer dışı ana safra yoluna (koledok), diyafram yolu ile göğüs boşluğuna veya karın zarına (periton) açılabilirler. Hidatik kistin safra yoluna açılması (rüptür) sarılığa, karın zarına (periton) açılması ise alerjik şoka (anafilaktik şok) ve iltihaplanması karaciğer apsesine yol açabilir.

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu videoları için tıklayın

Bir cevap bırakın