Kanser tedavisinde önemli buluş

Kanser tedavisinde önemli buluş

Gaziantep Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir üniversite ile yaptığı ortak çalışmayla kişiye özgü kemoterapi uygulaması geliştirdi.

Yeni yöntemle kemoterapi sırasında kanserli hücreyle birlikte sağlam hücrelerin yok olması da engellendi.

Kişiye özel kemoterapi uygulaması şu ana kadar 500 kanser hastası üzerinde denendi.

Uygulama üzerinde çalışan Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Öztuzcu “İyi bulgularımız var, ama tabi sayının arttırılması lazım. Bu 500 derken çeşitli kanser türleri var. Çünkü her kanserin tedavi süreci farklı, sayısı arttırıp buna özgü hepsinde aldığımız cevapların aynı olduğunu ispat etmemiz gerekir ki, o zaman hakikaten bu gerçekten bu iş bire bir uyuyor, bu şekilde yapılıyor denilebilir” şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Massachusetts Üniversitesi ile ortak geliştirilen çalışmayla kemoterapinin zararları da en aza indirildi.

Serdar Öztuzcu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Kemoterapi yaparken normal tümörü öldürürken sağlıklı hücreleri de öldürüyoruz.Hastanın bu işten zarar görmeden çıkmasını sağlamak için bu şekilde doz ayarlaması yapılırsa eğer hasta hem tedavi görecek, hem de az bir zararla genetik faktörleri kullanarak az bir zararla bu işin içinden kurtulup tedavinin daha iyi gelişmesi sağlanabilecek.”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği tedavi yöntemiyle kanser ilaçlarının gereksiz kullanımının da önüne geçilmesi sağlanacak.
 

Bir cevap bırakın