İktidarsızlık tedavisinde yeni bir yöntem

İktidarsızlık tedavisinde yeni bir yöntem

Son güncelleme: 26 Kasım 2014 09:08

Mynet haber bugün 0 defa, bu haber 0

kez okundu

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (EDSWT) 2000Li yılların başından itibaren iskemik kalp hastalığı rahatsızlığının tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Bu yöntem yeni damar oluşumuna neden olması sebebiyle kanlanmayı artırdığı belirtilmektedir. EDSWT teknolojisi sertleşme bozukluğu tedavisinde de kullanılabileceği düşünülerek araştırmalar yapılmış ve buna yönelik alet geliştirilmiştir. Penis içi damarlarda genişleme ve yeni damar oluşumunu sağlamaya yönelik etkisinin olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. EDSWT teknolojisi sertleşme sorunu haricinde peniste eğrilik yapan peyronie hastalığı ve abakteriyel kronik prostatit hastalarında da tedavi amacıyla uygulanmaya başlamıştır. Sertleşme sorunu tedavisinde penise direkt uygulama şeklinde yapılır. Penisin 5 farklı bölgesine uygulanır. Bölgeler sağ ve sol penis kökü(krusları), penisin kök, orta ve uç olmak üzere 3 bölgesi ile beraber toplam 5 bölgeye uygulanır. EDSWT tedavisi, her gün, haftada 2 gün, haftada 3 gün şeklinde planlama yapılarak uygulanabilir. Tedavi 6 seans, 12 seans veya 24 seans şeklinde uygulanabilir. Tedavi süresi sertleşme sorununun ağırlığına göre belirlenir. EDSWT işlemi hastada herhangi bir ağrı, penis içinde ve cildinde yaralanma , morarma gibi yan etkiye yol açmaz. Hasta işlem sonrası günlük işine devam edebilir.

İşlem için normal muayene odası ve muayene masası yeterli olmaktadır. İşlem sonrası hastanın hastanede yatması gerekmez. İşlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir. İşlemin uygulanması üroloji doktoru veya teknisyen tarafından gerçekleştirilir. İşlem uygulanması sırasında lokal veya genel anestezi yapılmaz. Hastanın işlem öncesi ve sonrasında ağrı kesici almasını gerektirecek bir ağrı olmaz. EDSWT İşleminin bildirilen bir yan etkisi yoktur. İşlem sonrası hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler.

Bu işlem yapılmadan önce tüm hastaların üroloji doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Hastalara kan tahlili ve radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak sertleşme sorununun sebebinin ortaya konulması gerekebilir. Hastanın yapılan tetkiklerinde hormonal problem çıkması durumunda hormon tedavisinin ayrıca yapılması gerekmektedir. Bu sebeple problemin net olarak ortaya konulması tedavinin başarı oranını artıracaktır. EDSWT işlemi uygulanacak hastaya öncesinde ön değerlendirme yapılmaması ve tetkiklerinin değerlendirilmemesi EDSWT işleminden faydalanma oranını azaltır. Örneğin testosteron adı verilen erkeklik hormonu seviyesinin düşüklüğü olan fakat tespit edilmeyen hastalarda tedavi yetersiz kalabilmektedir. Testosteron yerine koyma tedavisinin yapılmaması sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan yöntemlerin etkinliğinin yetersiz olmasına yol açabilir.

EDSWT (Penise şok dalga tedavisi) işlemi hangi hastalara uygulanabilir?

Sertleşme sorunu, empotans, erektil disfonksiyon ve iktidarsızlık isimleriyle de anılır. Sertleşme sorununda hasta cinsel birleşme için yeterli sertliği sağlayamamakta veya sertliği devam ettirememektedir. Sertleşme sorununun bir çok sebebi vardır, bu sebeplerin büyük bir bölümünü damarsal problemler oluşturmaktadır. Sertleşme sorunun sebebin belirlenip ona göre tedavi verilmesi idealdir. Günümüzdeki yeni teknolojik gelişmeler ışığında yeni keşfedilen ilaçlar, aletler sayesinde sağlıklı bir cinsel yaşam sağlanabilmektedir. EDSWT işlemide günümüz teknolojisinin iktidarsızlık sorunu tedavisine kazandırdığı bir üründür. EDSWT sayesinde penis kan akımı artırılarak cinsel birleşme için yeterli penis sertliğinin sağlanması amaç edinilmiştir.

EDSWT işlemi sertleşme problemi olmayan kişilere performansı artırmak amacıyla kullanılmaz. Hastada hafif, orta veya ağır düzeyde sertleşme problemi olması gerekmektedir. İşlem süresi yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir. İşlem haftada 2 kez olmak üzere toplam 3 veya 6 hafta sürmektedir. Tedavinin süresi sertleşme sorununun ağırlığına göre belirlenmektedir. Ağır düzeyde sertleşme sorunu olan ve 6 hafta tedavi planlanan hastalarda 3 haftalık tedavi 2 dönem halinde uygulanır. İlk 3 haftalık tedavi ile ikinci 3 haftalık tedavi arasında 3 haftalık tedavi uygulanmayan bir dönem bulunmaktadır. Tedavi süresi boyunca ve 3 haftalık tedavisiz dönemde de cinsel ilişki kısıtlaması yoktur. EDSWT işlemi yapılacak hastanın öncesinde üroloji doktoru tarafından değerlendirilip, kan tahlilleri ve radyolojik görüntülemelerin yapılması gerekir. Hastada vasküler kaynaklı sertleşme sorunu olduğu tespit edildikten sonra işleme başlanabilir. EDSWT işlemi penis ince yeni damarların oluşumuna yol açarak penise kan akımını artırırı ve bunun sonucunda penis ereksiyonun daha güçlü olması sağlanır.

EDSWT işleminin etkinliği ve başarısı konusunda bilimsel makalelerde hafif ve orta derecedeki sertleşme problemlerinde %80 başarı oranı belirtilirken, ağır dereceli hastalığı olanlarda başarı oranı %60’ın üzerinde olarak belirtilmektedir.

EDSWT (Penise şok dalga tedavisi) işleminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

Sertleşme sorunu kişinin kendine olan güvenine zarar verip, kişinin iş, okul ve / veya sosyal hayattaki başarısına kötü yönde etki edebilmektedir. Sertleşme sorunu tedavi edilmesi gereken bir sağlık problemidir.

Sertleşme sorunu tedavisinde bir çok tedavi alternatifi bulunmaktadır. Her tedavi her hastaya uygulanamaz. Uygulanacak tedavi seçeneğinin belirlenmesinde hastanın yaşı, sertleşme sorununun sebebi, hastanın kullandığı ilaçlar, geçirdiği operasyonlar önem taşımaktadır. Üroloji doktoru tarafından hastalığın hikayesinin alınıp gerekli tahlillerin sonuçları değerlendirilerek hangi tedavi seçeneğinin verileceği kararlaştırılır.

Tedavi seçeneklerinde ağızdan alınan ilaçlar, penis içi enjeksiyon tedavileri, vakum uygulamaları, intraüretral ilaç uygulamaları cinsel ilişki öncesi uygulanması gerekmektedir. Penis protez uygulaması ameliyatla penis içerisine silikon protez yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir ve hastalar operasyondan 6 hafta sonra bu protezi kullanabilmektedirler. Penis protezi eğer pompalı ise ilişkiden önce pompa kullanılarak penis ereksiyon haline getirilmekte ve cinsel birleşme için yeterli sertlik sağlanmaktadır. Pompalı olmayan tek parçalı malleable protezlerde elle katlı bölüm düzleştirilerek protez cinsel ilişki için hazır hale getirilmektedir.

Sertleşme sorununda yeni damar oluşumu sağlayarak penis sertliğinin sağlandığı EDSWT yönteminde işlem belli gün ve sayıda yapılmaktadır. EDSWT (penise şok dalga tedavisinde) her ilişkiden önce uygulanması durumu yoktur. İşlem 6 veya 12 seans uygulanmakta ve tedavi bu şekilde sonlandırılmaktadır. Bu işlem 3 veya 6 haftalık bir dönem içerisinde uygulanmaktadır. İşlem esnasında ve sonrasında ağrı olmamaktadır ve her seansı 15 dakika kadar sürmektedir. Bu tedavideki amaç hastanın penis içi damar gelişimine yardımcı olmak ve böylece penise gelen kan akımını artırarak ereksiyon kalitesini artırmaktır.

İşlem sonrası hasta günlük işlerine devam edebilmektedir. Hastanın hastanede yatırılması gerekmez. İşlem sırasında anestezi veya sakinleştirici ilaç uygulaması gerekmez.

Bir cevap bırakın