Her yıl 288 bin kadın bu yüzden ölüyor

Her yıl 288 bin kadın bu yüzden ölüyor

ADANA,(DHA)- Kanserle Dans Derneği tarafından düzenlenen, ‘Anadolu Jinekoloji Sohbetleri’ toplantısı Adana’nın Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kanserle Dans Derneği Başkanı Esra Çokçetin, Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Prof. Dr. Ali Ayhan, Prof Dr. Cansu Demir, Prof. Dr. Aytekin Altıntaş, Psikolog Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu ve Uzman Diyetisyen Diltaş Baş’ın konuşmacı olduğu seminere pek çok uzman

doktorların yanı sıra vatandaşlarda katıldı. Seminerde rahim ağzı ve yumurtalık kanseri hakkında bilgilendirilme yapılırken hastalara tedavi yöntemleri ve alınacak olan tedbirlerle konusunda önerilerde bulunuldu.

Seminerde konuşan Doç. Dr. Murat Gültekin, rahim ağzı kanserinin dünya genelinde meme ve kalın barsak kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen üçüncü konser türü olduğunu kaydetti. Dünyada her yıl yaklaşık 528 bin kadınarahim ağzı kanseri tanısı konulduğunu belirten Doç.Dr. Gültekin, “Dünyada her yıl 288 bin kadın bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu haliyle rahim ağzı kanseri dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadın ölümüne neden oluyor. Ülkemizde ise yılda bin 700 kadında saptanan bu hastalık her yıl yaklaşık 700 kadının ölümünden sorumlu” dedi.Konuşmaların ardından kanseri yenen kadınlar başlarından geçenleri ve hissettiklerini anlattı.

Bir cevap bırakın