Hastanede anne ve gebelere ücretsiz otel

Hastanede anne ve gebelere ücretsiz otel

(DHA)- KAHRAMANMARAŞ’ta ulaşımın zor olduğu bölgelerde yaşayan hamile kadınlar doğum öncesini, bebekleri hastanede tedavi edilen anneler ise doğum sonrasını hastane otelinde ücretsiz geçiriyor.

Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası’nda hizmete açılan 8 yatak kapasiteli anne ve gebe otelinde ulaşımın zor olduğu bölgelerde yaşayan riskli gebe ve yeni doğum yapan anneler ücretsiz konaklıyor. Özellikle kışın hava koşulları nedeniyle ulaşımın güçlükle sağlandığı köy ve uzak bölgelerde yaşayan hamile kadınlar, doğum anına kadar otelde misafir ediliyor. Doğum sonrasında bebekleri hastanede tedavi olması gereken anneler ise aynı imkanların sağlandığı anne otelinde ücretsiz barınıyor. Bu sayede uzakta yaşayan hamilelerin doğumlarını risksiz şekilde yapması sağlanırken, anne ve bebek ölümlerinin de önüne geçiliyor. Hastane içerisindeki 2 oda ve 8 yataktan oluşan otelde anne ve gebeler, duş alabilmenin yanı sıra; internet, kitap okuma ve televizyon izleme imkanlarından da ücretsiz yararlanabiliyor.

Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı uzman doktor Mehmet Ceran, otelin anne ve bebek ölümleri engellediğini belirterek, “Anne ve gebe otelimiz 2 oda ve 8 yataktan oluşuyor. Burayı özellikle uzak köylerden gelip doğumu yaklaşmış veya doğum yapıp da bebeği tedavi edilen kadınlar için organize ettik. Daha önce özellikle kış aylarında gelen hamilelerin yaşadığı zorluklar nedeniyle böyle bir ihtiyaç doğdu. Biz de imkanlarımız dahilinde böyle bir otel yaptık. Hafif sancıları başlamış köyde veya uzakta yaşayan kadınlarımızı otelimizde misafir ediyoruz. Bu otelin hem anne, hem de bebek sağlığı açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha önceleri hastane bahçesinde kalanlar oluyordu. İşte sancısı başlayıp yollarda perişan kalıyordu. Ama şimdi neredeyse 5 yıldız konforunda hastanemizin otelinde ücretsiz konaklıyorlar. Hastalarımız da bu işten oldukça memnunlar. Biz de bu insanların bu şekilde faydalanıp mutlu olmalarından dolayı mutlu oluyoruz” dedi.

Mehmet Akif Mahallesi’nde yaşayan ve 20 gün erken doğum yaptığı için kız bebeği kuvöze alınan Emine Sarıtaş ise verilen hizmetten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bebeğim 20 gün erken doğduğu için kuvöze alındı. Eve gidip gelme imkanım olmadığı için anne otelinde kalıyorum. Devletten Allah razı olsun. Burada çocuğuma emziriyorum. Önceden böyle bir hizmet yoktu. Şu anda kendi evimizdeymişiz gibi ücret ödemeden hizmet veriliyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap bırakın