“Güneş gözlüklerine kış aylarında da ihtiyaç olabilir”

“Güneş gözlüklerine kış aylarında da ihtiyaç olabilir”

Tatlıpınar, yaptığı yazılı açıklamada, kış aylarında soğuk havanın gözde hasar oluşturabileceğini, bu aylarda artan rüzgarın, kapalı alanlarda fazla geçirilen sürenin ve artan üst solunum yolu enfeksiyonlarının göz sağlığı için ciddi tehditler doğurabildiğini aktardı.

 

Bu aylar içerisinde en sık göz kuruluğuyla nezle görüldüğünü vurgulayan Tatlıpınar, kızarıklık, çapaklanma, batma, göz kapağında şişlikle seyredebilen konjonktivitin üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilişkili olabileceğini kaydetti.

 

Tatlıpınar, bu gibi durumlardan korunmak amacıyla elin gözle temas etmemesi ve hijyeninin sağlanmasının önemine değinerek, şu tavsiyelerde bulundu:

 

“Özellikle gözle temas eden makyaj malzemelerinin temizliğine önem verin ve kimseyle ortak malzeme kullanmayın. Rimel ve göz kaleminizi kimseyle paylaşmayın. Gözlerinizde meydana gelen kuruluk ve batma hissi gibi belirtileri mutlaka önemseyin. Bu gibi belirtiler önemsenmezse gözün en önde yer alan saydam tabakası olan kornea etkilenir ve buna bağlı olarak görmede bulanıklık meydana gelir. Yaz bitti diye güneş gözlüklerini raflara kaldırmayın. Gözlerin güneşten korunmaya olan ihtiyacı hala devam ediyor. Özellikle kar, gelen ultraviyole ışınlarının yüzde 80’ini yansıtır. Bunun için özellikle karlı havalarda ultraviyole filtreli güneş gözlüğü takılmalı. Daha çok yaz mevsiminde takılması gerekli gibi düşünülen güneş gözlüğü, katarakt, sarı nokta hastalığı ve pterjiyum gibi hastalıklara karşı da gözü korur.”

 

– “Göz sağlığı için beslenmeye özen gösterilmeli”

 

Prof. Dr. Tatlıpınar, göz sağlığı için beslenmenin de önemli olduğuna dikkati çekerek, yeşil yapraklı sebze, meyve, balık, vitamin, omega-3 ve lutein içeren besinlerin tüketiminin gözü sarı nokta hastalığına karşı koruduğunu bildirdi.

 

Ayrıca sigara kullanımının da göz sağlığını olumsuz etkileyebildiğini anlatan Tatlıpınar, “Sigara, katarakt ve sarı nokta hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Bu nedenle dikkat edilecek önemli noktalardan birisi de sigara içmemektir” ifadelerini kullandı.

 

Tatlıpınar, ayrıca gözlerin ovuşturulmaması ve bilgisayar başında geçirilen sürenin azaltılmasının da göz sağlığı açısından faydalı olduğunu kaydetti.

 

AA

Bir cevap bırakın