Estetikten önce sigarayı bırakın

Estetikten önce sigarayı bırakın

Son güncelleme: 5 Aralık 2014 08:56

Mynet haber bugün 0 defa, bu haber 0

kez okundu

Burun estetiği ameliyatı olmak için muayeneye gelen ve binlerce lira para vermeye hazır olanlar, ameliyat günü alacaklarını düşünürken geri çevrildiklerini duyunca şaşırıyorlar. Bu reddedilişin başlıca nedeni diğer sağlık sorunlarının olması ya da aşırı sigara tüketminden kaynaklanıyor. İlk başta bu geri çevrilmesinin sebebini anlamakta zorluk çekenler olsa bile bu konudaki tavrımı açıkça ortaya koymak isterim.

Eğer doğal güzelliğinizi korumak adına hiç bir şey yapmıyorsanız ve aşırı sigara tüketiyorsanız burun estetiği ve göğüs büyütme uygulamaları ve operasyonları için riskli hasta grubuna giriyorsunuz demektir. Fazla tütün tüketimiyle birlikte damarlarınızdaki daralma ve sertleşmeler bütün operasyonlarda olduğu gibi estetik operasyonlarında da risklere yol açar. En çok yaptığım burun estetiği ve göğüs büyütme operasyonlarında öncelikle hastalarıma sigara kullanıp kullanmadıklarını soruyorum. Günde bir paketten fazla sigara içiyorsanız güzelleşmek için ne kendinizi yorun ne de cerrahınızı…

Sigara içmek kalbinize ve solunum yollarına zarar verdiğinden operasyonda anestezi altında olmanız pek çok risk teşkil ediyor. Bu tür hastaların operasyon sonrası iyileşme sürecinde uzun olduğundan, burun estetiği yaptırmayı düşünenlere ilk tavsiyem sigarayı bırakmalarıdır. Eğer bir paket sigara içiyorsanız operasyondan 2 hafta önce mutlaka azaltmanız gerekir.

Sigaranın zararlarını saymakla bitmez bunu artık hepimiz biliyoruz. Hem gençliğinizi hem sağlığınızı hem de güzelliğinizi uzun yıllar korumakta kararlıysanız işe sigara ve diğer kötü alışkanlıklarınıza veda ederek hayatınıza yeni bir sayfa açın.

Sevgiyle

Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

facebook: guncelestetik

Bir cevap bırakın