Erzurum sağlık turizminde merkez olma yolunda

Erzurum sağlık turizminde merkez olma yolunda

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum’un sağlık turizmi alanında bölge ülkeleri için coğrafi yakınlık, kaliteli sağlık hizmeti, fiyat ve Azeri hastalar için aynı dilin konuşulması gibi pek çok avantaja sahip olduğunu söyledi.

 

Yurt dışından hasta kabulünün yapıldığı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de sağlık turizmi çalışmaları kapsamında 2012 yılında kurulan yurt dışı hasta birimi ile önemli mesafe katettiğini aktaran Erdoğan, “Yurt dışından Erzurum’a 2012 yılında 120 hasta gelirken, 2013 yılında bununla ilgili çalışmaları yürütmeye başlattıktan sonra hasta sayısı 3 yılda 10 kat artarak, 2015’te bin 300’e ulaştı. Bu hastaların çoğu Azerbaycan ve Nahçıvan’dan, diğer kısmı da Gürcistan ve İran’dan geliyor. Yurt dışından gelen hastaların tercih sebebi, öncelikle güven, daha sonra da en üst düzey teknolojik imkanların bölge hastanesinde bulunması” dedi.

 

Hasta sayısı hava köprüsü ve özel klinikle artacak

 

Erzurum’un bölgede sağlık merkezi olması yolunda ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: 

 

“Erzurum ile Azerbaycan arasında direkt uçuş seferi olmadığı için insanlar önce Nahçıvan’a uçarak sonrada 6 saatlik kara yolculuğu yaparak Erzurum’a gelebiliyor. Yakın zamanda Erzurum-Bakü ve Erzurum-Nahcivan arasında kurulması planlanan hava köprüsü, sağlık turizmine büyük katkılar sağlayarak, Erzurum’un bölge merkezi olmasını perçinleyecektir. Bir de sağlık turizminde memnun edilen her hasta yeni hastaların gelmesine sebep oluyor. Yakın zamanda tamamlanacak olan kampüs hastanesinde yabancı hasta kliniği olarak özel bir bölüm yapılacak.”

 

AA

Bir cevap bırakın