Erkekler için ameliyatsız saç tedavileri

Erkekler için ameliyatsız saç tedavileri

Dünyada yapılan bir çok araştırma saçlı erkeklerin saçsız hemcinslerine göre kendilerini daha çekici bulduklarını ortaya koyuyor. Hal böyle olunca dünyada milyonlarca erkek saç dökülmesini durdurmak ve daha çok saça sahip olmak için her gün çözüm arıyor.

Saç dökülmesinin günümüzdeki tek kalıcı çözümü Türkiye’de bilinen adıyla saç ekimi; yani saç nakli girişimleri. Peki sağlıklı saçlara kavuşmanın tek yolu medikal bir operasyondan geçmek mi?

Araştırmalar, piyasada satılan ampül, besin takviyesi ve benzeri ”hızlı çözüm” vaadeden ürünlerin sadece %1’inin etkili olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni oldukça basit. Doktor kontrolünde kullanılmayan her türlü ürünün içindeki etken madde binde birlik kozmetik sınırı aşamıyor. %0 ‘in yeterli olduğu durumlarda etken maddelerin büyük molekülleri de deri altına geçemediklerinden verimli bir sonuç yaratmıyorlar. Bu nedenle de hekim gözüyle bizler, uzun vadeli kalıcı çözümler için Amerikan İlaç ve Gıda Bakanlığı FDA tarafından etkisi klinik testlerle onaylanmış deri altına geçebilen ürün ve tedavileri tercih ediyoruz.

Saçını tüy inceliğinde, kıllar dahil tamamen kaybetmiş saçlı derinin tek tedavisi saç naklidir. Ancak saç dökülmesi yeni başlamış ve dökülme tipi de tedaviye uygun olanlar herhangi bir girişim olmadan da medikal anlamda kabul görmüş tedavilerle saçlarını güçlendirip dökülmeyi durdurabilir.

PRP Yöntemi tamamen doğal ve sağlıklı bir yöntemdir. Platelet Rich Plasma’nın kısaltması olaan PRP’yi kendi kanımızdan elde edilen bir çeşit biyolojik ilaç olarak ifade edebiliriz. Bu yöntemde kişinin kendi kanı ayrıştırılır ve elde edilen novitamin ve dolaşım canlandırıcılar, zenginleştirici yapı taşları da eklendikten sonra saç köklerine tekrar yedirilir. Özellikle ani seyreden dökülmelerde hızla sonuç veren bir yöntemdir. Bu uygulamanın en güzel yanı toplam 1 saat sürmesi ve kişinin bu tedaviden sonra gündelik hayatına ve iş temposuna hemen dönebilmesidir. Saç kökü üzerinde gençleştirici ve canlandırıcı bir etkisi olan bu tedavinin etkisi, tedaviden 3 ay sonra en yüksek düzeyde hissedilir.

Cerrahi işlem gerektirmeyen bir başka tedavi yöntemi ise Taze Hücre yöntemidir. Transmed Saç Kliniği tarafından geliştirilen bu yeni yöntemle saç kökleri zayıflamış ve yıpranmış bölge taze hücre ile yenilenir. Bu işlem için karın bölgesinden yağ alınır. Özel laboratuvara gönderilip işlemden geçirilen bu örnek, var olan saç köklerini zenginleştirmek için saçın güçsüz olduğu bölgelere uygulanır. Uygulandığı bölgenin doku kalitesini arttırdığından saç ekimiyle birlikte uygulandığında daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlar. Taze Hücre Tedavisi, saç dökülme problemi yaşayan, saç kökleri incelmiş kişilere tavsiye edilen bir yöntemdir. Tedaviden sonra uygulama yapılan deri, bağ dokusu anlamında zengin hale gelmekte ve bu tedavi sayesinde en ince tüyler bile canlandırılmaktadır.

Önerilebilecek bir diğer uygulama ise HairSPA’dır. Özellikle mevsim değişikliklerinde saçların canlanması için ozon teknolojisi kullanılarak uygulanır ve yaklaşık yarım saat sürer. Saç kökü, üzerindeki yağ, kir ve artıklardan kurtulur; saçlı deriye özel hazırlanan solüsyonlarla masaj yapılır. Daha sonra saçlara lazer ışını verilerek, hazırlanan karışımın cilt altına geçişi sağlanarak, saçlı derinin nefes almasına yardım edilir. İşlem sonunda saçlar kalıcı şekilde canlanır. Hair SPA’dan sonra kepeklenme ve egzama gibi spesifik saç hastalıklarında şikayetler önemli ölçüde azalmaktadır.

Saç klonlama ve kök hücre tedavilerinin henüz etkileri kanıtlanmadığı için bu işlemler henüz dünyada sonuç yaratabilecekleri vaad edilerek uygulanmamaktadır.

Saç dökülmesine genetik olarak yatkın gençlere önemli bir hatırlatma yapalım. Yapılan saç tedavilerine ek olarak sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmek, doktorun düzenlediği saç ilaçları varsa düzenli kullanmak, senede iki kere saçlı deri konusunda uzman bir doktora görünerek saç ömrünü uzatmak artık mümkün. Eczaneden basitçe satın alınan ancak tüm ilaçlar gibi doktor kontrolünde kullanılan Finasteride ve Minoxidil gibi ilaçlarında göz ardı edilmemesi gereklidir.

Transmed Medikal Direktörü

Doktor Melike Külahçı

Bir cevap bırakın