Egzersiz bazı hastalarda etkisiz

Egzersiz bazı hastalarda etkisiz

Uzmanlar bu etkinin genlere bağlı olduğunu ve bu hastaların egzersiz yaparak kanlarındaki şeker oranını düşüremediğini söyledi. Araştırmacılar egzersiz yapmanın bu kişilerin vücutlarının yağ yakma kapasitesini artırmadığını da tespit ettiklerini belirtti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Lauren Marie Sparks, İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Obezite ve egzersiz eksikliği 2. Tip diyabetin başlıca nedenleri arasında yer alıyor ve bu nedenle doktorlar bu hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınması için insanlara egzersiz yapmalarını öneriyor. Bir çok kişi egzersiz yaparak büyük fayda sağlıyor ancak bu araştırmanın sonuçları bazı 2. Tip diyabet hastalarının genleri nedeniyle egzersizin olumlu etkilerinden faydalanamadığını ortaya koyuyor” dedi.

Sparks bu yeni veriler sayesinde geliştirilecek genetik testlerle hangi hastaların egzersizden fayda sağlamayacağının tespit edilebileceğini ve onlar için alternatif tedavi yöntemleri geliştirilebileceğini de söyledi.

 

Bir cevap bırakın