Dr. Mertol Bulur: ‘Diyabetle sağlıklı yaşamak için 12 altın kural’!

Dr. Mertol Bulur: ‘Diyabetle sağlıklı yaşamak için 12 altın kural’!

Dr. Mertol Bulur: ‘Diyabetle sağlıklı yaşamak için 12 altın kural’ Hisar Intercontinental Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mertol Bulur, hem sağlıklı ve kaliteli hem de uzun bir yaşam için diyabet hastasının uygulaması gereken 12 altın kuralı açıkladı. PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap 13 Kasım 2015 14:04

Diyabet hastalarının en önemli problemlerinin başında kaliteli yaşamdan mahrum kalmaları geldiğini söyleyen Hisar Intercontinental Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mertol Bulur, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla, hem sağlıklı ve kaliteli hem de uzun bir yaşam için diyabet hastasının uygulaması gereken 12 altın kuralını şöyle açıkladı:

“KARBONHİDRAT SEÇİMİNİZDE DİKKATLİ OLUN
Diyabet tamamen karbonhidrattan zengin besinleri kesmek zorunda kalmak anlamına gelmez. Sürekli enerji sağlayan, vücutta yavaşça yakılan karbonhidratları seçin. Kepekli tahıllar, fasulye, fındık, taze sebze ve meyveler uygun alternatifler olacaktır. Glisemik indeksi düşük; yani daha az tatlı olan meyveleri tercih edin.

VÜCUDUNUZA UYGUN OLAN KİLOYU HEDEFLEYİN
Önce küçük ve ulaşılabilir hedefler koyarak başlayın. Yemek listenizden cips, patates kızartması gibi kalori değeri yüksek gıdaları çıkararak yerine daha sağlıklı gıdaları yerleştirin.

YETERLİ UYUYUN
Günde 7-8 saat uyuyun. Uyku apnesi probleminiz varsa mutlaka gerekli tedavinizi yaptırın. Tedavinin ardından kan şekeri seviyenizin düşmeye başladığını göreceksiniz.

AKTİF OLUN
Yürüyün, dans edin, bisiklete binin. Düzenli aktivite, kalp damar hastalıkları riskinizin yanı sıra kolesterol ve kan basıncı seviyenizi de düşürür ve kilo kaybetmenizi sağlar. Egzersiz stresinizi de azaltır.

KAN ŞEKERİ DÜZEYİNİZİ KONTROL EDİN
Şeker düzeyinizi düzenli olarak ölçün ve hekiminizin belirlediği aralıklar içerisinde kontrol altında tutmaya çalışın.

STRESİNİZİ YÖNETMEYİ ÖĞRENİN
Stres, kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olur. Stresinizle başa çıkmak için kendinize bir hobi edinmeyi deneyin. Gerekirse psikiyatrik destek alın.

TUZ KULLANIMINDA DİKKATLİ OLUN
50 yaş üzerindeki, hipertansiyon, kronik böbrek ve diyabet hastalarının günlük tuz ihtiyacı 1.500 mg’dir. Bu bir çay kaşığının yarısından azdır. Bu nedenle sofranızdan tuzu kaldırın ve yemeklerinize lezzet katmak için tuz yerine mevsimine uygun ot ve baharatları tercih edin.

KALP HASTALIĞI RİSKİNİZİ AZALTMAYA ÇALIŞIN
Kalp hastalığı ciddi bir diyabet komplikasyonu olabilir. Bu nedenle kan şekerinizi, tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü hekiminizin belirlediği ortalama düzeylerde tutmaya çalışın.

YARALANMALARA KARŞI KENDİNİZİ KORUYUN
Diyabet enfeksiyon riskini yükselten ve iyileşmeyi geciktiren bir hastalıktır. Yaranız olduğunda yaranızı dikkatle temizleyin, antibiyotikli krem ve steril bandaj kullanın. Birkaç gün içerisinde iyileşme görmüyorsanız mutlaka hekiminize başvurun. Kabarcık, kesik, yara, kızarıklık veya şişlik için her gün ayaklarınızı kontrol edin. Çatlakları önlemek için ayaklarınıza düzenli olarak nemlendirici krem sürün.

SİGARAYLA VEDALAŞIN
Sigara, diyabet hastalarında akciğer, inme, kalp krizi, sinir hasarı ve böbrek hastalığı riskini artırır. Sigarayı bırakma konusunda mutlaka uzmana başvurun.

DOYMAMIŞ YAĞLARDAN ZENGİN BESİNLERİ TERCİH EDİN
Omega-3 yağ asitleri ile çilek, balık ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Tükettiğiniz tüm ürünlerde doymamış yağ oranının yüksek olmasına dikkat edin.

KONTROLLERİNİZİ AKSATMAYIN
Hastalığınızın düzeyine göre hekiminizin belirlediği kontrol sürelerini ihmal etmeyin. Eğer insülin alma ya da kan şekeri seviyesini dengeleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, daha sık kontrole gitmeniz gerekebilir. Ayrıca göz, sinir, böbrek hasarı ve diğer komplikasyonlar açısından risklerinizi kontrol altında tutmak için yıllık fiziksel ve göz muayenelerinizi aksatmayın. Yılda iki kez diş hekimine gidin”.

Bir cevap bırakın