Dikkat! Balla ilgili çok önemli uyarı

Dikkat! Balla ilgili çok önemli uyarı

ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Turan Karadeniz, balda yoğun şekilde enzimler bulunduğuna dikkat çekerek şekerlenerek veya donarak oluşan balların kaynatılıp eritilmemesi gerektiğini söyledi.

Kaynatılarak eritilen balın reçel halini aldığını, bu nedenle içindeki faydalı enzimlerinde bozulduğunu belirten Prof.Dr.Karadeniz, “Enzimlerin parçalanabileceği sıcaklık değerleri var. Dolayısıyla ballar da yoğun şekilde enzimler bulunmaktadır. Kristalize olmuş ballar eritilmek suretiyle reçel şeklinde tüketiliyor bu doğru değil. Çünkü kaynatılan bir

bal artık reçel olarak değer kazanıyor. Dolayısıyla bu karbonhidrat kaynağı durumuna düşebilir.Oysaki vitamin, mineral,enzimler ve proteinler açısından hakiki bal çok değerli” dedi.

Balların kristalize olabildiğini, kristalize olan balın da eritilmeden tereyağın üzerine sürülerek tüketilmesini tavsiye eden Prof.Dr.Karadeniz, “Balları eritmeyelim,içerisindeki başta enzimler olmak üzere birçok metobolizmaya faydalı olabilecek etkenleri pazifise etmeyelim. Tereyağ gibi ekmeğe sürerek rahatlıkla tüketebiliriz” diye konuştu.

(DHA)

Bir cevap bırakın