Çocuklara sütü böyle sevdirebilirsiniz

Çocuklara sütü böyle sevdirebilirsiniz

Bu reddetme çocuğun sütün tadını beğenmemesinden ya da biberondan içmek istememesinden kaynaklanabileceğini ifade eden Uzman Dr. Ömer Berk, “Hatta çocuk duygusal olarak anne memesine bağlandığı için de süt içmek istemeyebilir. Süt sevmemenin bir diğer nedeni laktoz intoleransı olabilir. Bazı çocuklarda süt içtikten sonra karın ağrısı, kramplar ve gaz şikayetleri ile birlikte seyreden laktoz intoleransı süt içindeki laktozun iyi sindirilmemesi nedeniyle oluşan

bir hastalıktır” dedi.

DOKUZ YAŞINA KADAR GÜNDE İKİ BARDAK SÜT TÜKETİLMELİ

Dr. Berk, çocukların günlük almaları gereken kalsiyum miktarı yaşa göre değiştiğini,1-3 yaş aralığındaki çocukların 500 miligram kadar kalsiyum ihtiyacı varken, ergenlikte bu miktarın 800-1000 miligrama kadar çıktığını söyledi. Bu miktarı karşılamak için 2-3 yaşındaki çocukların 2 bardak, 4-8 yaşındaki çocukların 2,5 bardak, 9-18 yaş arasındaki çocukların 3 bardak süt içmelerinin yeterli olduğunu kaydeden Dr. Berk, çocuklara sütü sevdirme yöntemlerini anlattı.

SÜTÜ SEVDİRMENİN YÖNTEMLERİ

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde görevli Uzman Dr. Ömer Berk, başlangıçta az miktarda süt vermek gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir su bardağı yerine bir çay bardağı süt verilmeli, alıştıkça bu miktar artırılmalıdır. Çocuğun kendini özgür hissetmesi önemlidir. ‘Süt içmek ister misin’ sorusuna yüksek olasılıkla ‘Hayır’ cevabı alınır. Oysa “Sütünü ballı mı, çilekli mi, muzlu mu istersin?” diye sorulmalı ve ona tercih şansı verilmelidir. Böylelikle çocuk, hem sütünü içecek hem de kendini özgür hissedecektir. Süt için özel bir bardak ya da pipet alınabilir. Ayrıca çocukların taklit ederek ve düzenli tekrarlaöğrendikleri unutulmamalıdır. Çocuğa örnek olarak anne baba da düzenli süt içmelidir. Yoğurtevde yapılabilir, tüm bu işlemlere çocuk dahil edilerek yardım etmesi sağlanabilir.Gıdalar sütle zenginleştirilebilir; patates püresine, makarnaya süt ekleyebilir,muhallebi, puding, dondurma, sütlaç ya da sütlü meyveli içecekler hazırlanabilir.

Çocuk yine de süt içmiyorsa, sütün yerini tutabilecek besin grupları bilinmelidir. Peynir, yoğurt, ayran, kefir ve tereyağı kalsiyum yönünden zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler de ‘brokoli, ıspanak gibi’ kalsiyum içerir. Ayrıca bu sebzelerin sağladığı K vitamini kemik yapısını da güçlendirir. Soya ürünleri iyi bir kalsiyum kaynağıdır ancak soya proteinleri GDO’lu olabileceği için güvenilir bir kaynaktan alınması önemlidir.”

Uzman Dr. Ömer Berk, sütün aşırı tüketiminin tek tip beslenmeye yol açarak çocuğun diğer gıdaları tüketmesini engelleyeceğinin de unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi. (İHA)

Bir cevap bırakın