‘Bir kez zehirli ayakkabı giymek kanser yapmaz ama…’

‘Bir kez zehirli ayakkabı giymek kanser yapmaz ama…’

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC), Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin desteği ile gerçekleşen uluslararası konferans kapsamında düzenlenen basın toplantısına, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, Uluslararası Kanser Savaş Örgütü(UICC) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk ile Karmanos Kanser Merkezi Wayne State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Philip Agop Philip katıldı. Kongre Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın yaptığı açıklamada, son yıllarda gastrointestinal kanserler(sindirim sistemi kanserleri) konusunda önemli gelişmeler olduğunu, bu kongrede de bu tümörlere yönelik tanı, tedavi ve bakım ile ilgili gelişmelerin tartışıldığını ve tedavi standartları konusunda güncel bilgilerin yenilenmekte olduğunu ifade etti.

“BİR KEZ AYAKKABI GİYİLDİ DİYE KANSER OLUNMAZ”

Prof. Dr. Yalçın, son günlerde tartışma konusu olan zehirli ayakkabılar ve buna benzer ürünlerin kimyasal kanserojen maddelerin tek başına ve kısa sürede kansere neden olduğu algısının doğru olmadığını söyledi. Zehirli ayakkabıların istenilen miktarın üzerinde kanserojen madde içerdiğini ifade eden Prof. Dr. Yalçın, “Zehirli ayakkabılar, zannedildiği gibi zehirli değil. Bu ürünlerin kanserojen madde taşıması bu kişilerin hemen kanser olacağı veya daha sonra kanser olacağı anlamına gelmiyor. Bizim ülkemizin tüzüğü var ama bunlar uyulmamış. Uzun dönemde bu maddeler kansere yol açabilir. Ama hasbelkader bir kez ayakkabı, çanta giyildi diye kanser olunmaz” dedi.

“KANSER ÖCÜ GİBİ GÖSTERİLİYOR”

Ülkenin sosyal yaşamını bu maddelerden uzak tutulması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Yalçın, “Bunun için alınmış kurallar var. Bu tür kanserojen elemanlardan Avrupa Birliği ve Amerika’nın standartlarına göre, ülkemiz standartlarıyla bir araya gelerek bunlardan korunulması lazım. Buradaki temel sorun bu kurala uyulmamış olmasıdır. Buna da taviz verilmemiş olması sevindiricidir. Halkımıza kanserin öcü gibi gösterilmesi, kanserle insanların bazı durumlarının terbiye edilmeye çalışılması kanser algısını yanlış duruma çeker. Kanser korkusu ile birlikte kanserle baş etmelerini güçleştirir. Hem yeni insanları hem de kanserli hastaları zor durumda bırakıyor. Mevzuata uymayan maddelerle mücadele ederken bizler halkı korkutmadan yapmak istiyoruz. Halkımızı değil, o suçluları korkutmakta fayda var. Bu tür ayakkabıları, çantaları halkımız hak etmiyor. Uygun cezalar verilmeli” diye konuştu.

“KANSER, KALP HASTALIKLARINI GEÇTİ”

Uluslararası Kanser Savaş Örgütü(UICC) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk ise, “Kanserin dünyadaki en önemli ölüm nedenlerinin başında yer alacağını söylüyorduk. 2011 yılında bu gerçekleşti. 2012 yılında yayınlanan ölüm raporlarına göre 7 milyon 870 bin kişinin ölümüyle kanser, 7 milyon 20 bin kişiyle kalp hastalıklarının önüne geçti. Biz hangisinin önemli olduğunun savaşını vermiyoruz. Problemin boyutunun artmasının göstergesi bu. Her yıl 14 milyon kişi kanser oluyor, 8 milyon kişi ölüyor” şeklinde konuştu.

‘TÜMÖRÜN YUVASI YIKILACAK’

Karmanos Kanser Merkezi Wayne State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Philip Agop Philip de, kanser tümörlerinin küçültüldüğü ve yok edildiği ilaçların geliştirildiğini, bu ilaçlarla birlikte tedavide başarının artacağını dile getirdi.  Prof. Philip “Tümörün yuvasını yıkan ilaçlar söz konusu” dedi.

“SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİ SIK GÖRÜLEN KANSERLERDİR”

Sindirim sistemi kanserlerinin ülkemizde sık görüldüğünü ve bu kanserlerin özellikle kalın barsak, mide, pankreas, yemek borusu, karaciğer, safra yolları kanserlerini, nöroendokrin ve GIST’leri içerdiğini ifade eden Prof. Dr. Şuayib Yalçın şunları söyledi:“Bu kanserler genellikle sinsi seyirli olup genellikle ileri evrede belirtilere yol açtıkları için çoğu kez geç aşamada tanı konur ve tedavi şansı azalır. Bu nedenle bu kanserlerden korunmak için tedbirler alınmalıdır. Bunların başında tütünden uzak durma, sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ve egzersiz gelmektedir. Ayrıca enfeksiyonlardan korunma, Hepatit B’ ye karşı aşı olma, alkolden uzak durmak gereklidir. Kalın barsak kanserleri ülkemizde en sık görülen sindirim sistemi kanseridir. Bu kanserden hem korunmak mümkündür, hem de tarama testleri ile erken tanı ve tedavi mümkün hale gelmektedir. Bu hastalıkta esas tedavi cerrahidir, ancak birçok hastada bu mümkün olmamakta ya da daha sonra metastaz gelişmektedir. Bu amaçla uygulanan adjuvan tedavi dediğimiz yardımcı kemoterapi ile nüksetme riski azalmaktadır. İleri evrede de günümüzde uygulanan tıbbı tedavilerle yaşam süresi uzamıştır. Bu konuda son yıllarda kemoterapi dışında bevasizumab, setuksimab, panitumumab, regorafenib gibi ilaçların ortaya konması ile en az 3 sıra sistemik tedavi şansı doğmuştur. Ayrıca cerrahi dışında görüntüleme ve girişimsel radyoloji alanındaki gelişmeler sonucunda bazı hastalarda yeni bazı lokal tedavi seçenekleri ortaya çıkmıştır”

ÇOCUKLUKTAN İTİBAREN BESLENMEYE DİKKAT EDİLMELİ

Kanserden korunmada bireylerin tedbir alması dışında toplumsal ve sosyal önlemlerin de alınması gerekli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yalçın şöyle devam etti: “Bunların başında çocukluk çağından itibaren sağlıklı yaşamın desteklenmesi gereklidir. Bunun için çocukların korunması çok önemlidir. Çocuklara doğru ve sağlıklı yaşam biçimlerinin kazandırılması ve onları yanlış beslenme alışkanlıklarına sevk edecek zararlı etkilerden çocukların korunması gereklidir. Ayrıca sağlıklı çevre oluşturulması, kamusal alanlarda ve toplumsal yaşam alanlarında havalandırmanın özendirilmesi,  yaşam alanlarının aktif yaşamı destekleyecek şekilde yapılandırılması, sadece çocuklar için değil genç yaşlı herkes için önemlidir”

“ÜLKEMİZDE GELENEKSEL BESLENME TARZI GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR”

Özellikle mide ve yemek borusu kanseri ülkemizde hala önemli sorun oluşturmaya devam etmekte olduğunu, bunun önüne geçmek için de beslenme tarzımızın bilimsel taramadan geçirilmesi ve halkın bilinçlendirmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yalçın ayrıca şu bilgileri paylaştı:

“Kanser tarama programlarına halkın dikkati çekilmeli ve bu konuda farkındalığın ve katılımın artırılması ve ülkemize özgü programların etkin uygulanması gereklidir. Kanser konusunda yanlış ve korkutucu imajlar oluşturulmamalıdır. Kanser için kullanılan amansız hastalık tanımı artık doğru değildir. Özellikle sistemik tedavilerde yaşana gelişmeler ileri evredeki hastalarda tam iyileşme sağlamasa bile yaşamın uzamasına ve daha kronik bir seyir izlemesine neden olmaktadır. Erişkin yaşta görülen tüm kanserlerin üçte ikisi başarı ile tedavi edilmektedir. Bu oran çocukluk çağında % 80’lere ulaşmaktadır. Pankreas kanserinin erken tanısı hala zordur. Bu kanserle sigaranın, beslenme ve obezitenin ilişkisi gösterilmiştir. Bu hastalıkta esas tedavi cerrahidir ancak çok az kişide cerrahi mümkündür ve cerrahi sonrası nüksler çok sık görülür. Ancak ameliyat sonrası koruyucu tedavinin etkinliği gösterilmiştir. Artık bıçak değdi, hasta daha kötü oldu fobisini yıkma zamanı gelmiştir. Bu hastalıkta ileri evrede de birçok etkin ilaç geliştirilmiştir. Bu ilaçlarla tedavi başarısında artış sağlanmıştır.”

 

 

Bir cevap bırakın