Beyaz Kalmiya

  • Beyaz Kalmiya
  • Beyaz Kalmiya
  • Beyaz Kalmiya
  • Beyaz Kalmiya

Funda | 0,5-1,5m | 5-7 Aylar | Na,Ho | Yaprakları | Zehirli

Kalmiye, Kamia, Kalmia latifolia
Defne gülü
Beyaz defne gülü
Dağ defnesi
Ak defne
Amerika defnesi
Yabani defne
Geniş yapraklı defne gülü

Familyası: Fundagillerden, Heidenkrautgewaechse, Ericaceae 

Drugları: Kalmiye yaprağı; Kalmiae folium
Kalmiya’nın sadece yaprakları tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır ve kesinlikle çayı yapılmaz, zira çok zehirlidir. 

Botanik: Vatanı ABD’nin doğusu ve Kanada’nın güneydoğusu olan Defne gülü günümüzde oldukça yaygın olarak yetişmektedir. Aslında defne ile hiçbir ilgisi olmayan bu bitkiye yapraklarının defneyapraklarına benze¬me¬si nedeni ile Amerika defnesi, Yabani defne, Dağ defnesi gibi çeşitli isimlerle anılır. Defne gülü denmesi ise çiçeklerinin geride gül gibi görünmesinden dolayıdır. Ayrıca Kalmiya veya Kalmia diye de anılır, buda Prof. Peter Kalmın yaptığı araştırmalar (1715-1779) nedeniyle onun ismi verilmiştir. Birde geniş yapraklı ’’latifolia’’ diye anılır. Dar yapraklı ’’angustifolia’’ dan ayırmak için veya çiçeklerinden dolayı beyaz çiçeklide denir. Boyu 0,5-1,5m olan çok yıllık, çalı görünümünde bir funda olup kışın yapraklarını dökmez. Yaprakları karşılıklı bir sonraki ile çapraz, geniş bir mızrak şeklinde veya eliptik şekilde olup, üst yüzeyi parlak, koyu yeşil kenarları bütün 3-6cm genişliğinde 5-10cm uzunlu¬ğun¬da ve baştan uca kadar derin bir damar içerir. Çiçekleri üçlü de¬-metler halinde ve her demet şemsiye şeklinde, 15-20çiçekten meydana gelir ve Defne gülünün en yüksek noktalarında bulunurlar. Taç yaprakları kase şeklinde, beyaz veya pembemsi beyaz üzeri küçük kırmızı noktalı, 1-25cm çapında, 2-3cm uzunluğundaki saplarla ana demetle bağlanırlar ve meyveleri küre şeklinde içinde çok tohum bulunur.

Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgesi başta olmak üzere hemen her yöresinde yetişmesi rahatlıkla mümkün olan, özellikle çiçeklerinin demetler şeklindeki çok güzel görünmeleri ile özellikle Avrupa ülkelerinde bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. 

Hasat zamanı: Yaprakları Nisan’dan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve porselen kaplarda muhafaza edilir. Şayet tentür yapılacak ise taze olarak işlenir. 

Birleşimi: Birleşimindeki en önemli madde Diterpen türevi; Andromedotoksin (=Acetylandromedol) ve Dihidrochalkon türevi; Phyloridzin (Floridzin) ile Arbutin ve ayrıca Glikozitler ve Tanen içerir. 

Tesir şekli: Sinirsel ağrıları ve iltihapları önleyici, idrar söktürücü, krampları çözücü ve romatizma ağrıları giderici özelliklere sahiptir. 

Kullanılması: 
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Kalmiya yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örneğin nevralji rahatsızlıklarına karşı Acı biber, Boğan, Diş budak veya Gökçek İksiri daha etkilidir.
b) Homeopati’de; Kalmiya tentürü eklem, kas ve doku romatizma, kalp krampları, kalp ağrıları, kalp anjini, kalp kaslarının iltihaplanması, baş ağrısı, sinirsel ağrılar (nevralji), diş ağrısı ve sinirlerin hassas¬laş¬ması nedeni ile alt çeneden kulağa kadar uzanan ağrılar, yüz geril¬mesi, boyun ve omur ağrılarına karşı kullanılır. 

Çay: Zehirli olması nedeniyle çayı içilmez. 

Homeopati’de: Defne gülü yapraklarından 50gr bir şişeye konur ve üzerine %70’lik 500ml Alkol (Etanol) doldururlur ve 4-6hafta güneşten uzak bir yerde bekletildikten sonra süzülerek Homeopati’de <<Kalmia>>adı ile anılan tentür elde edilir. bu tentürden yukarıdaki ra-hatsızlıklara karşı günde 3-4defa, 15-20damla, 6-8hafta süreyle alınır. 

Hastalığın belirtileri (semptom):
1) Kalp ağrısı genellikle sağ cola etki eden bir sancı ile birlikte
2) Ağrılar aniden yakıcı ve yorucu karaktere bürünür
3) Romatizma kalbi etkileyici şekilde ve kalbin iç yüzeyini örten zarda iltihaplanma (endokardit)
4) Ağrılar sıcakta, hareket edince, sabah erkende veya akşam geç olunca artıyorsa
5) Yemekten sonra ağrılar azalırsa
6) Herhangi bir zorlamada baş dönmesi oluyorsa
Bu gibi hallerde Kalmiye tentürü kullanılır.

Yan tesirleri: Arıların defne gülünden bal yapmaları halinde bal zehirli olur, Koyun ve inekler defne gülü yaprağı yediklerinde zehirlenmekteler, fakat geyik ve sülünler yediğinde herhangi bir şey olmamaktadır. 

Pembe Kalmiya, Schmalblaettriger Berglorbeer, Kalmia angustifolia
Pembe Kalmiya’nın yukarıdaki Beyaz Kalmiya’dan farklı isminden de anlaşılacağı gibi birinci olarak çiçekleri pembe veya koyu pembe iken yukarıdaki tür beyaz renklidir. İkinci fark yaprakları bu türün yaprakları bir öncekine göre daha dardır ve diğer özellikleri aynıdır.

Bir cevap bırakın