Bahar ile birlikte gelen alerjiye dikkat

Bahar ile birlikte gelen alerjiye dikkat

Tüm bu şikayetler baharın gelmesiyle birlikte özellikle astım hastalarının sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Peki bu alerjik tepkimeleri en aza indirmek için ne yapmalı? Dr. Baykal Ertürk, 5 Mayıs Dünya Astım Günü için aşağıdaki önerileri sıraladı.

 

Saman nezlesi olanlarda astım riski yüksek

 

Baharın gelmesiyle birlikte atmosfere yayılan polenler ağza, buruna, gözlere ve hatta ciğerlerine kadar ulaşıyor. Özellikle rüzgarlı havalarda bu polenlerin neden olduğu şikayetler artıyor. Alerjik tepkimelere neden ve saman nezlesi olarak bilinen bu alerjik nezle, her üç kişiden birinde görülüyor ve en çok da astım hastalarında öksürük nöbetlerine neden oluyor.

 

Alerjenlere  karşı önlem alın

 

Polen başta olmak üzere küf, toz, hayvan tüyü gibi alerjenlere karşı astım hastalarının kişisel önlem alması gerekir.Alerjenler burun ve göz gibi bazı organlarda çeşitli reaksiyonlara neden olur. Bu reaksiyonlardan biri de histamindir. Histamin, vücuttaki sıvıların damarlardan dokulara doğru sızmasına sebep olur. Bu da vücudun kaşınmasına, gözlerin yaşarmasına, kızarıklıklara, burunda tıkanıklığa ve akıntıya, akciğerde iltihap artışına, öksürüğe, hırıltıya neden olur. Özellikle histamin salgılanması ile birlikte alerjik rinit belirtileri başlar.

 

Alerjik hastalıklar en sık solunum yolunda görülür. Bunlardan saman nezlesi ve astım birlikte görülebileceği gibi ayrı ayrı birer hastalık olarak da karşımıza çıkabilir. Saman nezlesi olan hastaların büyük bir çoğunluğunda astım gelişebileceği unutulmamalıdır.

 

Baharda polen alerjisinden korunmanın yolları

 

Alerjen yükü bahar aylarında artış gösterdiği için risk grubundaki kişiler polenlerden mümkün olduğunca korunmalıdır. Bunun için;

 

– Sabahın ilk saatleri ve akşama doğru polenlerin en fazla uçuştuğu saatlerdir. Bu yüzden açık havaya çıkmamaya çalışın. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa ağız ve burnunuzu maske ile örtün,

 

– Çocuklar sokaktan geldiklerinde giysilerini değiştirin,

 

– Her akşam saçınızı yıkayıp ve duş alın,

 

– Araba kullanırken camlarınızı kapalı tutmaya özen gösterin,

 

– Arabada hava değişimini sağlamak için klimayı çalıştırın,

 

– Evdeyken camlarınızı açık bırakmayın,

 

– Polen zamanı açık havada egzersiz ve spordan kaçının,

 

– Evinizde ve ofisinizde klima varsa filtresini sık sık değiştirin,

 

– Tatil için deniz kenarını tercih edin,

 

– Dışarıda gözlük kullanın ve gözlüğünüzü sık sık suyla iyice yıkayın,

 

– Bir doktora danışarak, polen mevsimi saman nezlesi, astım ve oluşabilecek diğer hastalıklar hakkında bilgi alın.

 

Bir cevap bırakın