Ağız kokusu kader değildir, tedavi edilir

Ağız kokusu kader değildir, tedavi edilir

Son güncelleme: 15 Aralık 2014 16:21

Mynet haber bugün 0 defa, bu haber 0

kez okundu

Koku alma duyusu 24 saat boyunca çalışır ve hiçbir zaman “kapatılamayan” tek duyudur.

Vücudun ilk ve en tanımlayıcı deneme mekanizmasıdır, bir ortamın iyi ya da kötü olduğunu anında değerlendirir. Kokunun bizde bıraktığı ilk iz o kişiyi ya da o olayı hatırlamada daima hafızamızda kalmasıdır. Birlikte olduğunuz,konuştuğunuz,öpüştüğünüz uyuduğunuz kişinin sizde kalan en önemli izi kokusudur. Bu kokunun kötü bir ağız kokusu olması tüm ilişkileri negatif olarak etkiler.

İnsanda koku duyusu, günlük duyguların %75’ini etkiler ve hafızada önemli bir rol oynar. İnsan, 10,000’in üzerinde koku molekülünü birbirinden ayırt edebilir. Koku alma sistemi beyinde yer aldığından, koku alma duyusu hafıza, ruhsal durum, stres ve konsantrasyon ile yakından ilişkilidir.

Duyguların iletişimi koku ile yapılabilir. Kokunun ruhsal durum, hafıza, duygular, eş seçimi, bağışıklık sistemi ve hormonları etkilediği yönünde iddialar da bulunmaktadır. Akademisyenler ve araştırmacılar, kokunun en basit tanımıyla istekleri doğrulayan bir ruh hali ürettiği ve bu yüzden etkili olduğu yönünde fikir birliği içerisindedirler.

Bu bilgiler kokunun hayat içerisindeki yeridir. İnsan sosyal bir varlıktır. İletişim kurmak hayatımızdaki en önemli davranıştır ve iletişim kurarken ilk adım konuşmaktır. İşte o an kokular devreye girer. İlk kelimede ağızdan yayılan kötü bir koku karşıdaki insanda sizin için ilk kayıt olarak hafızada kalacaktır.Sizi ilk belirleyen şey belki de ağız kokunuz olacaktır. Ağız kokusu çoğunlukla size dişleriniz bir sinyalidir. Ağzınız hastayım diye uyarı yollamaktadır. Bu sinyalleri dikkate almak ilerideki problemler ve tedaviler için önemlidir.

Tüm kokuların algılanması nesneldir ve insanın kültürel yapısına veya duygusal haline bağlıdır. Ağız kokusu her kültürde ve her yerde aynıdır ve kişiye kendini kötü hissettirir. Kader değildir. Sebep çoğunlukla diş ve diş etleridir. Tedavi edilir. Aristo’nun tanımladığı beş duyudan ikisi olan koku ve tat alma, “kimyasal duyular” olarak adlandırılır ve kimi zaman birbirinden ayrı değil bir tek duyu olarak değerlendirilir. Daha iyi tatmak, ağız kokusu olmadan yaşamak hayattan alınan tüm tatları arttırır.

Algıladığımız her koku hafızamızda güzel ve hoş anılar bırakmalıdır. Sizi tanımlayan kötü ağız kokunuz olmasın.

Bir cevap bırakın