30 yılda 5 bin 170 bebek ölümü önlendi

30 yılda 5 bin 170 bebek ölümü önlendi

Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Çukurova Neonatoloji Derneği işbirliğiyle bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik ilk kez Yenidoğan Sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Semih Yancar ile Adana, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye ve Kahramanmaraş’taki yöneticilerin de aralarında bulunduğu aile hekimleri ve çocuk doktorları katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, sağlık alanında yapılan çalışmalarda son 30 yılda Türkiye’de 5 bin 170 bebek ölümünün önüne geçildiğini belirtti. Ahmet Yener, ilki gerçekleştirilen sempozyumu sürdürerek bebek ölümlerinin önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sağlık alanındaki gelişmeler ülkelerin gelişmişlik yüzdesini gösteren göstergelerdir. Türkiye, bu konuda diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da büyük bir dönüşüm ve gelişim gerçekleştirmiştir. Son 30 yılda Türkiye’de yaklaşık 5 bin 170 bebeğimiz bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde ölmemiş ve şu anda aramızda yaşıyor. Bu sevindirici bir gelişme. İnşallah bu toplantı, ilimiz ve çevre iller için faydalı olur. Bir tane bebeğimiz dahi kurtulsa amacımız hasıl olur. İnşallah bu manada faydalı bir toplantı olur. Bu bir ilk ve bunun devamını da getireceğiz. Bu konuda katkıda bulunup toplantıyı önemseyerek geldiğiniz için tüm çalışanlarımız ve halkımız adına sizlere teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından sunumlar gerçekleştirildi ve sempozyuma katılanlara belge verildi.

DHA

Bir cevap bırakın